0

Moralinizi anında yükseltecek 13 yol

Geçiş dönemlerinde, özellikle de mevsim geçişlerinde, genellikle kendimizi depresif ve uyuşuk hisseder, motivasyonumuzu yitiririz. Sizin için, nerede olursanız olun, anında moralinizi birkaç dakika içinde yükseltecek 13 önerimiz olacak.

Eski fotoğraflar

Çocuklarınızın ya da en sevdiğiniz tatillerin fotoğraf albümlerini çıkarmanın tam zamanı. Bu fotoğraflara bakarak, bir kutu çikolata yemekten çok daha iyi hissedeceksiniz. Bu mutlu anların her zaman sizinle olması için, bazı fotoğraflarınızı ekran koruyucusu olarak kullanabilir ya da kendinize dijital bir çerçeve de alabilirsiniz.

Bir avuç fındık

İş yerindeki çekmecenizde her zaman biraz fındığınız olsun; moralinizi yükseltmek için ihtiyacınız olacak. Somon balıklı bir salata da olabilir. Hem fındık hem de somon, depresyona karşı direnci arttıran omega 3 asitleri açısından zengin kaynaklardır.

Sakinleştirici bir koku ya da aroma

İş yerinde yoğun ve stresli bir dönemden geçiyorsanız, bir fincan suyun içine birkaç damla bitkisel yağ ekleyerek, kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

Perdeleri, jaluzileri, panjurları açın

Sabahları yatak odanıza güneş ışınlarının girmesini sağlayarak, güne çok daha iyi başlayabilirsiniz. Sabahları evden çıkmadan biraz zamanınız varsa, güneş ışığı alan bir pencerenin önünde iyi bir kahvaltı yapın ya da egzersiz aletlerinizi dairenizin en aydınlık yerine kurun.

Yürüyün

Penceresiz bir ofiste çalışıyorsanız, her gün kısa süreli molalar verin ve kısa mesafeli yürüyüşler yapın. Hatta zamanınız varsa biraz egzersiz de yapabilirsiniz.

Ortalığı toplayın

Ofis masanızdaki kağıt karmaşasını ya da mutfağınızı toparlamak sizi sakinleştirebilir. Bazıları için ortalığın karışıklığı, bir şeyler yapmalarını hatırlatan bir işaret gibidir. Bütün bu karmaşanın içinde insanın kendini kaybeden gibi hissetmesi işten bile değil.

Hızlı düşünün

Sanki bir testteymişsiniz gibi, düşüncelerinizi hızlandırın. Böylece birkaç dakika içinde moralinizi de yükseltebilirsiniz. Kayınvalideniz sizi çileden çıkarıyorsa, kendinize 30 saniye ayırın ve kayınvalidenizin işe yaradığı noktaları listeleyin. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Komik bir video klip seyredin

İçten atılmış bir kahkaha, anında moralinizi yükseltecek kimyasal tepkimeleri tetikler, ağrı ve stresi azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hissettiğiniz stres arttığında ya da birilerini tokatlamak istediğinizde, komik bir video seyredin ya da eğlenceli bir dostunuza kısa bir ziyarette bulunun.

Alışveriş stratejiniz hakkında düşünün

Bir alışveriş merkezinde kredi kartınıza yüklenmeden önce şunu bir okuyun. Bir sürü şey almaktansa, pahalı bir şeyler sizi çok daha mutlu edecektir. Mesela iyi bir konser ya da pahalı bir restoranda yemek gibi. Böylelikle sevdiklerinizle kaliteli bir zaman geçirme şansına da erişmiş olursunuz.

Mutlu bir yüz ifadesi

Gülümsediğimizde ve mutluymuşuz gibi davrandığımızda, çok daha iyi hissettiğimiz kanıtlanmış bir gerçektir.

Bazen köşenize çekilin

İstirahat, huzur, sessizlik ve sükunet moraliniz yükseltmek için birebirdir. Ama bunun için illa şehir dışına çıkmanıza gerek yok. Aşırı hareketli ve yoğun günlerde sandalyenizi masadan uzaklaştırın, bacaklarınızı uzatın ve gözlerinizi kapatın. Ve sizi gündelik endişelerinizden kurtaracak bir şeyler düşünün.

Nazik, tatlı bir komşuyla sohbet

Yakın çevrenizde pozitif bir komşunuz varsa, arada bir onunla sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

İyi bir şey yapın

Gönüllü işler yaparak da kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Önemli olan ne kazandığınız ya da diğer sosyal ve ekonomik faktörler değil, sizin birilerine yararınızın dokunmasıdır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0