0

20. yüzyıl gündelik hayatımızı kökünden değiştiren ve bilim alanında çığır açan icatlara sahne oldu. Bu icatları sizler için yazdık.

1908: Ford Model T

Dünyanın ilk seri üretim otomobili olan Model T’nin üretilmesiyle motorlu araçlar bireyler tarafından kolayca satın alınabilir hale gelmiştir. Bu otomobil halen gelmiş geçmiş en çok satan otomobiller arasında yer almaktadır.

1923: Televizyon

John Logie Baird tarafından İngiltere’de bir kasabada icat edilmiştir. İlk görüntü yine onun tarafından 1926’da yayınlanmıştır. Çay kutusu üzerinde; dikiş iğnesi, kesilmiş karton ve bisküvi kutusundan yapılan ve televisor olarak adlandırılan bu düzenekle ilk televizyonun temelleri atılmıştır.

1928: Penisilin

Alexander Fleming’in Penicillium notatum adlı küfte keşfettiği antibiyotik sayesinde kangren, frengi ve ateşli romatizma gibi öldürücü hastalıklara çare bulunmuştur. Fleming’in bu icadı bir deney üzerinde çalışırken bir küfün mikroskoptaki lamın üzerine konması sonucu olmuştur.

1954: Nükleeer enerji

Bugün dünya enerji ihtiyacının yüzde 15’inden fazlasını sağlayan nükleer santraller, 1954 yılında Sovyetler Birliği’nin 1954 yılında Obninsk’te nükleer enerji santralini kurup kamu şebekesine elektrik vermeye başlamasıyla ilk kez devreye girmiştir.

1961: Uzay yolculuğu

12 Nisan 1961’de Vostok 1 uzay mekiğiyle Sovyet Kozmonot Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan olmuştur. 108 dakika süren uçuş sonunda Gagarin 327 kilometre yüksekliğe ulaşmış ve bu tarihten itibaren ABD ile Sovyetler arasında uzay yarışı başlamıştır.

1969: Concorde

İlk deneme uçuşunu 2 Mart 1969’da gerçekleştiren Concorde, dünyada sesten hızlı giden ilk yolcu uçağıdır. Concorde ile Londra ile New York arası 7 saatten 3 saate inmiştir.

1979: Walkman

İcadı Sony’nin kurucu ortağı Akio Morita’nın sık sık yaptığı Trans-Pasifik uçak yolculukları sayesinde olmuştur. Bu yolculuklar sırasında opera dinlemek isteyen Akio Morita’nın bu arzusunu gerçekleştirmek için Nobutoshi Kihara tarafından tasarlanmış ve 1979 yılında Japonya’da piyasaya çıkmıştır.

1989: İnternet

Dünyanın dört bir tarafındaki bilgileri rahatça paylaşabilmek için kafa yoran Tim Berners, bu amacı için birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan bir ağ geliştirmiştir. World Wide Web fikri ile internetin kuruluşu için gerekli kodlar hazırlanmıştır.

1996: Klonlama

İskoçyalı bilim insanlarının 1996 yılında yaptığı açıklama bilim dünyasında çığır açmıştır. Bu açıklamada insanlık tarihinde ilk kez bir memelinin başarıyla klonlandığı duyurulmuştur. Klonlanan ilk memeli koyunun adı Dolly’dir.

2001: iPod

23 Ekim 2001’de piyasaya sürülen iPod ile insanların müzik dinleme alışkanlıkları tamamen değişmiştir. 5 GB kapasitesinde şarkı alabilen bu cihaz, daha sonra çıkacak diğer nesil iPod’ların da atasıdır.

2013: Biyonik uzuvlar

Dane Sorensen’in kazada kaybettiği sol eli ile dokunduğu objeleri hissetmesi ve kontrol edebilmesi için kolundaki sinir uçlarına bağlanan biyonik protez, bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz biyonik adam fikrinin çok da uzak olmadığını göstermiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye