0

İngiliz Diyetisyenler Derneği’nin kayıtlı diyetisyeni ve sözcüsü Helen Bond , bitki bazlı gıdalara odaklanarak 2020 yılında da  Firik, muz unu ve zerdeçal gibi besinler, menüleri ve diyet programlarının trendi olacağını belirtti.

‘Kohlrabi’ olarak bilinen ‘alabaş’ lahanagillerdendir. ‘Lahana şalgamı’ da olarak adlandırılan alabaş 2020’nin trend besini olarak ön görüldü ve lezzetli, şalgama benzeyen gevrek bir dokuya sahip olduğu belirtilmiştir. İçinde bol miktarda C vitamini ve bağırsaklar için faydalı olan bolca lif barındıran ‘’ALABAŞ’’ diyet menüsü için çok yönlü sebze olarak kabul edildi.

2020’de giderek daha fazla insanın bitki bazlı proteini tüketeceği ön görülerek,. Mercimek, kuru fasulye, nohut, börülce, barbunya ve fava fasulyesi de dahil olmak üzere yenilebilir tohumlar 2020’de çok fazla tercih edilecek diyet menüsü olarak açıklandı.  Bu da doğal yaşamın üzerine yoğunlaşılacağını ve yerel üretimin ön planda tutulacağını belirtmektedir.

Sağlık konusunda bilinç artmaya devam ediyor. Gıda vb. ürünlerinden uzak durarak sadece besinlerde değil, içecek olarak da alkolsüz içeceklerin, 2020’de en çok tercih edilenlerden olacak. Uykusuz geçen gecelerde tüketilebilecek kombucha ve botanik karışımlar 2020’nin ilginç lezzetleri arasında yer alacağı şimdiden belirtildi. Bu da alkol yüzünden artan kilo sebeplerinin önüne geçileceği tahmin edilmektedir.

Son olarak tahıl tüketiminin 2020’de daha fazla olacağını açıklayan Bond;

‘’Sağlıklı karbonhidrat olarak alışılmadık tahıllardan faydalanılacağı bir yıl olacak. İnsanlar 2020’de pirinç, firik, arpa, bulgur, kinoa, kepekli kuskus, tef tohumu ve karabuğday gibi besin dolu tahıllara yönelecek.’’ Diyerek altını çizdi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0