0
2023 Toyota Corolla tanıtıldı: İşte özellikleri
2023 Toyota Corolla tanıtıldı: İşte özellikleri

2023 Toyota Corolla tanıtıldı: İşte özellikleri

2023 yılından itibaren satışa sunulacak olan Toyoto Corolla’nın makyajlanmış kasası Avrupa piyasasına girmeye hazırlanıyor.

Yıllardır üretim fabrikası ülkemizde olan Toyota markası ülkemizde oldukça popüler konumdadır. En fazla satılan modeli ise yılların değişmen modeli Corolla’dır.

Türkiye’de oldukça fazla satılan model olan Toyota Corolla değişen motor seçenekleriyle yeni nesline kavuştu. Yapılan lansman ile 2023 Toyota Corolla resmi olarak tanıtılmış oldu.

Motor seçenekleri olarak 1.8 ve 2.0 litre hibrit seçenekleriyle yoluna devam eden marka, yapılan yeniliklerle birlikte araçların üzerinde bulunan hibrit motorlar beşinci nesil hibrit elektrik sisteminde güç kontrol ünitesi ve elektrikli motorunu yeniden tasarladı.

Açıklanan bilgiler ile aracın üzerinde bulunan 1.8 motor yapılan yeniliklerle birlikte 140 hp güç üretimi sağladığı vurgulandı. Bu yeniliklerle birlikte Corolla’nın ortalama 0-100 km/s hıza çıkmasını 1.7 saniye azaltarak 9.2 saniyeye düşürmüş oldu.

Diğer 2.0 litrelik motorunun gücü ise 196 beygire çıkmış oldu. Bu motorların bulunduğu Corollaların 0-100 km/s hızlanma süresi 7.5 saniyeye indirilmiş oldu.

Tasarımda çok fazla değişiklik yok

Yeni tanıtılan Toyota Corolla’nın dış tasarımında genel hatlarının aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. Ufak dokunuşlar ile geçişlerin sağlandığı araçta ön panjur ve sis farının etrafında ufak dokunuşlar göze çarpıyor.

Eklenen özelliklerinde açıklık getirmek gerekirse seçenek olarak eklenen alaşımlı jantlar ve eklenen yeni üç renk seçeneği yeni Corolla’nın en değişken özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Hatchback ve Tourin Sports modellerinde ise bi-Led farlara ve adaptif uzun far sistemine yer verildi. GR Sport versiyonuna eklenen 18 inç jantlar ve daha sportif gösterişli tamponlar ile araç içinde bulunan spor koltuklar güncellendi.

Araçta değişen bir diğer özellik ise güvenlik teknolojilerini yenileriyle birleştiren T-Mate paket özelliği oldu.

Gelen bazı özellikler;

  • Düşük hızda seyrederken gaz pedalının ani kullanımına tepki veren Acceleration Suppression sistemi.
  • Kavşak dönüş esnasında çarpışmadan kaçınma özelliği ve onu destekleyen paketler.
  • Acil durum direksiyon asistanı ve yan yana seyrederken çarpışmadan kaçınma ve virajda hızı azaltma gibi özellikler yeni 2023 model Toyota Corolla araçlarına eklenmiş oldu.

Birçok yeniliğin geldiği Toyota Corolla ailesinin henüz yeni fiyatları açıklanmış durumda değil. 2023’ün ilk çeyreğinde açıklanması ve satışı beklenmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0