0

1960’lı yıllardan itibaren gençlik akımları tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Ülkemizde arabesk yaygınlaşırken Anadolu pop da iyiden iyiye benimsenen bir müzik olmuştu. Batıdan esen rock müzik fırtınası da cabasıydı. Tüm bu müzik tarzları kendi yaşam tarzını da beraberinde getiriyordu. Televizyon evlere girip hanelerde sosyal hayatı etkilemeye başlamıştı. Küçük Ev’le ağlıyor, Tatlı Cadı’yla gülüyorduk. Sinemalarda oynayan Neşeli Günler gibi neşeliydi günler. Sokaklarda gazozuna maç yapar, akşam müsaitse komşumuza oturmaya giderdik. Her şeyiyle bir başka olan 70’lerin modasını sizler için yazdık.

70’lerin Ruhu

Gençlik hareketleriyle her yeri saran özgürlük kavramı her alanda olduğu gibi modada da kendini gösteriyordu. Bazı gençler siyasal meselelere kafa patlatırken bazıları da eğlencenin tadını çıkarıyordu. Eğlenceye düşkün kaygısız bu gençliğe “ben nesli” deniyordu. Herkes istediğini yapmak, istediğini yaşamak ve istediğini giymek istiyordu. Farklı kültürlerin yerel etkileşimleri ön plana çıkıyordu. Çiçek çocuklar akımı, disco akımı, punk akımı bu dönemin en karakteristik akımlarıydı. İnsanların kıyafetlerinden hangi müziği dinlediği anlaşılıyordu.

70’lerde Nasıl Kıyafetler Vardı?

Özgürlüğün ana tema olduğu söylemiştik. Buna bağlı olarak; çiçek çocuklardan ilham alan kahve ve kiremit tonlardaki etnik desenlerin, uzun, salaş elbiselerin sıkça giyildiği yıllardı. Uzun, kısa, güderi ya da kürklü fark etmeden yelek bohem elbiseler ile birlikte kullanılırdı. Kadınlar tulum kombinlerden vazgeçemezdi. 60’larda çokça kullanılan mini etekler bu yıllarda da kendine yer bulmuştu. Kadın ve erkeğin vazgeçilmez pantolon tercihi İspanyol paça pantolonlardı. Hasır çantalar oldukça popülerdi. Kadınlar ayak bileklerini burkmak uğruna apartman topuk ayakkabı kullanılıyorlardı. Erkekler büyük yakalı ve geniş gömlekler giyer, kolyelerini boyunlarından çıkarmazlardı.

70’lerin Renkleri

Bordo, kahverengi, hardal, avokado yeşili ve toprak tonları 70’lerin en çok kullanılan renkleriydi.

70’lerin Saç Tarzı

Erkekler arkada uzun bırakılan yanları kısa saç kesimi tercih ederken, kadınlar katlı kesimleri ve kahkülleri kullanmaktaydı. Genellikle kabarık, hacimli saçlar kadınlar arasında modaydı. Uzun dalgalı ve röfleli saçlardan parlak saç bantları eksik olmazdı. Çiçek çocukların örgü saç modelleri ve renkli yuvarlak gözlükler bu dönemin gözdeleriydi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye