0

Abdominoplasti Kimlere ve Hangi Durumlara Uygulanır?

Karın bölgemizde oluşan ancak tüm diyet ve spor çalışmalarına rağmen eritemediğimiz fazlalıklarımızı gidermek için aklımıza gelen ilk tercih cerrahi operasyonlar olmaktadır.

Annelerin sezaryenla yaptıkları doğum sonrası ya da ani kilo alıp verme durumlarında ortaya çıkan sorunlarda cerrahi operasyon olan Abdominoplasti akıllara gelmektedir.

Bir estetik cerrahi ameliyatı olan Abdominoplasti (karın germe) vücudunda deformasyon oluşmuş kişilere uygulanmaktadır.

Bu ameliyat sonrası operasyon geçiren kişi doğal yollarla ulaşamadığı sıklık ve gergin duruma ulaşmaktadır. Ameliyat sonrası hasta kendini daha iyi ve özgüvenini yeniden kazanacak durum gelecektir.

Abdominoplasti ameliyatı olacak kişin herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekmektedir. Şeker hastalığı bulunan kişilerde bu tip ameliyatlar oldukça fazla sorun teşkil etmektedir.

Abdominoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatında genellikle; Karının alt kısmından yapılan ameliyat, belirli bir iz bırakmamaktadır. Mayo kısmının altına gelecek şekilde yapılan ameliyatta iz kalsa bile gözle görünecek şekilde değildir. 

Kısmi karın germe ameliyatında bu kesiler biraz daha kısadır. Ameliyat sonucunda ortaya çıkan izler zamanla geçmektedir.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, operasyon geçiren kişinin vücut durumuna, beslenme ve bakımına göre değişiklik gösterebilir.

İyileşme sürecinde yaşananlar şu şekildedir;

  • Hastanede kalma süresi birkaç saat ya da birkaç güne kadar değişebilir.
  • Ameliyat sonrası oluşan ağrılar kısa sürmektedir.
  • Doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler sayesinde daha hafif şekilde bu günleri geçirebilirsiniz.
  • Duş almak için acele etmemeniz gerekmektedir.
  • Pansumanlarınızı gününde ve zamanında yapmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrası atılan dikişler 1 hafta sonra alınır. Estetik operasyon dikişleri oldukları için vücutta belli bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

 Skar izleri, yaklaşık 1 yıl sonra giderek hafifleyerek azalır. Ancak tamamen kaybolması beklenmez.

Yine de bikini bölgesi çizgisinde bulunduğundan, dışarıdan ilk bakışta fark edilmesi mümkün değildir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nasıl Yatılır?

Karın germe ameliyatı sonrası dren konulması içerideki kan, serum vs gibi birikimleri dışarı almak, ameliyat sonrası ödemi azaltmak için faydalıdır. Karın germe ameliyatı sonrası iyileşmenin ilk birkaç günü için belinizden biraz bükülü şekilde yatmanız ve dinlenmeniz gerekecektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0