0

Spor yapmak bazılarımız için zorunluluktan çok bir hayat tarzı. Ama bazılarımız var ki spor yaparken adrenalin hormonunun salgılanması her şeyden daha önemli. Ekstrem sporları sizler için yazdık.

BASE Jumping

Building (bina), Antenna (anten), Span (karış) ve Earth (uçurum) kelimelerinin başa harflerinden oluşan bu sporda; kule, uçurum gibi yüksek bir yerden serbest atlayış yaptıktan sonra paraşütle yere iniliyor. Bu sporu tehlikeli kılan atladıktan sonra belli bir süre paraşüt açmadan uçmak. Paraşütü açacak zamanı iyi ayarlamak gerekiyor.

Helikopterli Kayak (Heliski)

Kayakçıların helikopterle yüksek yerlere bırakılıp, oradan kaymalarıyla yapılan bir spor. En önemli özelliği kayak pistinden uzakta, bol kar olan bir yerde yapılması. Maliyeti oldukça yüksek olan bir spordur.

Wingsuit Flying

Kanatlı tulum adı verilen özel tulumla yapılan bir spordur. İnsan bedeninin hava akımıyla havalanmasıyla yapılır. Kelimenin tam anlamıyla insan kanatlanır ve süzülerek iniş yapar. Bu spordaki tehlikenin sebebi serbest uçuş ve iniş yapılmasıdır. Dengedeki en ufak bir kayıp, kanatlardaki problemler ya da paraşütün açılmaması ölümle sonuçlanabilir.

Buz Tırmanışı

Buzula ya da donmuş bir şelaleye tırmanma sporudur. Kaygan yüzeylerde çivili botları, kazmaları ve ipleri sayesinde durabilen sporcular; buzun cinsini tespit etmeye çalışarak onu hayata tutunmak için kullanıyorlar. Kaya tırmanışı ve dağcılıktan doğan bu spor, onlardan çok daha adrenalin doludur.

İpli Makarayla Geçiş

Herhangi bir yerden bir yere kabloya bağlı düzenekle geçme sporudur. Emniyet kemeri takmış sporcu kendi ağırlığı ve yer çekimi yardımıyla hareket eder. 300 metrelik bir parkurda 60 kilometre kadar hıza ulaşılabilinir.

Yamaç Paraşütü

Adrenalini iliklerine kadar hissetmek isteyenler diğer bir tercihi yamaç paraşütü. Tek ve iki kişi halinde yapılabiliyor. Ülkemizde yamaç paraşütü tutkunları için Kaş ve Fethiye en iyi adresler.

Mağara Dalışı

Mağaraların ve yer altı sularının incelenmesi için yapılan bir spordur. Su altındaki gizli dünya güzelliklerini keşfetmenin bedeli bazen dalgıçların canı olabilmektedir. Teknik bir disiplindir ve dünya üzerinde mağara dalışı eğitimi verebilecek çok az sayıda kurum vardır.

Boğa Güreşi

Boğa ile ile matador adı verilen insanın mücadelesi ve mücadelenin sonunda boğayı kılıçla öldürme üzerine kurulmuştur. Boğanın ölüp ölmeyeceğine seyirci karar verir. Matadorluk, İspanya’da çok saygı duyulan ve kazandıran bir meslektir.

Zorbing

Genelde plastik içi görünen bir topun içinde yüksekten aşağıya doğru yuvarlanma sporudur. Zorb adı verilen bu yuvarlak topta nefes almak için delikler bulunmaktadır. Topun içinde çok sayıda tutma yeri ve koşumlar vardır. Sporcu bunlar aracılığıyla kendini topa sabitleyebilmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye