0
Klasik dedektif hikayeciliğinin en önemli yazarlarından Agatha Christie’nin kitapları okuyuculara son sayfaya kadar artarak devam eden bir heyecan sunuyor. Katilin kim olduğunu tahmin edemeyeceğiniz 5 ünlü Agatha Christie kitabı ve Agatha Christie kimdir bu yazımızın konusu.

Agatha Christie Kimdir?

15 Eylül 1980 doğumludur. Babasını küçük yaşta kaybetmiştir. Annesi onu evde eğitmiştir. Yazarlık hayatına “Mary Westmacott” takma adıyla aşk romanları yazarak başlamıştır. Aşk romanlarının kendisine uygun olmadığına karar vermiştir. Disleksi bozukluğuna rağmen okumaktan vazgeçmemiş, polisiye kitaplar okumaya ağırlık vermiştir. Bu kitaplardan daha iyisini yazabileceğini düşündüğü için polisiye türünde yazmaya başlamıştır. İlk polisiye romanı “Styles’daki Esrarengiz Olay” isimli romandır. Meşhur kahramanı Hercule Poirot’a da ilk bu romanda yer vermiştir. Yazdıklarıyla polisiye ilk akla gelen isimlerden biri olan Agatha Christie 1976 yılında hayata veda etmiştir.

1. Cinayet Alfabesi

Katil kurbanlarını alfabetik sıraya göre öldürmekte ve ABC tren yollarının tarifesini de olay yerine bırakmaktadır. Dedektif Hercule Poirot, zekasını kullanarak ölecek kişileri önceden tahmin eder. Ancak cinayet işlenmeden olay yerine yetişemez.

2. Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresi tipinin artması sebebiyle yoluna devam edemez. Lüks trende yolcuların güvende olup olmadığını anlamak için yapılan kontrollerde bir yolcunun kapısının içeriden kitlendiği tespit edilir. Kapı açıldığında bir cinayetle karşılaşılır. Olayı soruşturma işi trende bulunan kahramanımız dedektif Hercule Poirot’a düşer.

3. On Küçük Zenci

Birbirini hiç tanımayan on kişi Zenci Adası’na çağrılır. Bu kişileri adada büyük bir sürpriz beklemektedir. Gittikleri malikanenin sahibi ortalarda yoktur. Birbirleriyle konuştukça 10 yabancının bir ortak yanı ortaya çıkar. Hepsi geçmişlerinde karanlık bir olay yaşamıştır.

4. Ölüm Meleği

Jane Marple tesadüfen yolculukta tanıştığı Bay Rafiel’den beklemediği bir mektup alır. Mektup kendisine ulaştığı zaman Bay Rafiel ölmüştür. Mektupta kendisinden bir cinayet olayını ortaya çıkarmasını istediğini yazmıştır.

5. Sonuncu Kurban

Dedektif Hercule Poirot bir arkadaşının daveti üzerine bir malikaneye cinayet oyunu izlemek için gider. Ancak oyuncuların oyun başlamadan yaptıkları tuhaftır. Oyun başlar ve kurban rolündeki kişi gerçekten öldürülür. Poirot ve Oliver gerçekleri bulmak için sahte ipuçlarını da gerçek ipuçlarından ayırmak zorundadır.

6. Mavi Trenin Esrarı

Mavi Tren’de Ruth Kettering korkunç bir şekilde öldürülür. Emsalsiz takıları da kaybolmuştur. Bir numaralı zanlı Ruth’un ayrı yaşadığı kocasıdır. Poriot kanıtları yetersiz görür. Gerçek katili bulmaya kararlıdır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye