0
Ağız Kokusu Neden Olur?
Literatürde ''halitozis'' olarak adlandırılan ağız kokusu nefes alıp verme ile ortaya çıkan kötü kokulu bir rahatsızlıktır. Bazı kişiler kendi ağız kokularını farketmeyebilir. Kişilerin kendi nefeslerinin nasıl koktuğuna dair değerlendirme yapması oldukça zordur.

Literatürde ”halitozis” olarak adlandırılan ağız kokusu nefes alıp verme ile ortaya çıkan kötü kokulu bir rahatsızlıktır. Bazı kişiler kendi ağız kokularını fark etmeyebilir. Kişilerin kendi nefeslerinin nasıl koktuğuna dair değerlendirme yapması oldukça zordur. Bu sebeple bazı durumlarda ağız kokusunun varlığı birinci derece akraba ya da arkadaşlara danışılarak doğrulanır. Ağız kokusu insanlar için utanmaya sebep olan bir sorundur. Piyasada çok sayıda ağız kokusunu önleme amaçlı üretilmiş şeker, sakız, ağız spreyi gibi ürün olsa da bu ürünlerin çoğu geçici çözüm sunar. Ağız kokusu yetersiz ağız hijyeni nedeniyle oluşmadıysa önemli bir tıbbi sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Ağız Kokusu Nedenleri

Yiyecekler

Yiyecek parçalarının dişlerin arasında birikmesi ve dişlerin fırçalanmamasıyla bakteriler artar ve kötü kokuya neden olur. Soğan, sarımsak ve bazı baharatlı yiyeceklerin tüketimi ağız kokusu oluşumuna yardımcı olur.

Sigara

Sigara kullanmak ağız kokusuna neden olur. Sigara kullananların ağız kokusuna neden olan diş eti hastalığına yakalanma olasılıkları yüksektir.

Yetersiz Diş Bakımı

Düzenli diş fırçalamayan kişilerde yiyecek parçaları ağızda kalarak ağız kokusu oluşturur. Bu durumda dişlerde yapışkan bir bakteri plağı oluşur. Bakteri plağı temizlenmediği sürece dişler arasında cepler oluşturur. Dil koku üreten bakterileri hapseder.

İlaçlar

Bazı ilaçların vücutta oluşturduğu kimyasallar ağız kokusuna neden olmaktadır. Bazı tür ilaçlar ise ağız kuruluğuna katkıda bulunarak ağız kokusuna yol açmaktadır.

Ağız Enfeksiyonları

Ağız içinde yapılan operasyonlar, ağızda oluşan yaralar, diş eti hastalıkları ve diş çürümeleri ağız kokusuna neden olur.

Boğaz ve Burun Hastalıkları

Geniz akıntısı, boğaz enfeksiyonu ve sinüs enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ağız kokusuna neden olur.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

  • Yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır. Tüm öğünlerden sonra florür içeren bir diş macunuyla fırçalama yapılmalıdır.
  • Diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanmak ağzınızda kötü koku oluşumunu engeller.
  • Dil de fırçalanmalıdır. Özellikle sigara kullanan kişilerin dillerinde bakteri oluşumu fazla olacağından dillerini fırçalamalarında fayda vardır.
  • Düzenli diş muayenesi yaptırılmalıdır. Diş hekimine yılda en az iki kez dişler temizletilmelidir.
  • Diş fırçası düzenli olarak değiştirilmelidir. En az üç dört ayda bir yeni bir diş fırçası edinilmelidir.
  • Yenilenlere dikkat edilmelidir. Ağız kokusuna neden olan soğan sarımsak ve baharatlı yiyecekleri minimum düzeyde tüketmek faydalı olacaktır.
  • Ağız kuruluğu varsa tedavi olunmalıdır. Ağız nemli tutmalı, vücuda yeterli su alımı sağlanmalıdır. Ağız kuruluğuna neden olabilecek kahve, alkol ve şekerli içecekleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye