0

Diskleksi Nedir?

Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Aynı zamanda anlama bozukluğu, beceriler arası çelişki ve aşırı dikkatsizlik de disleksi, öğrenme güçlüğü belirtileridir.

Diskleksi, öğrenme bozukluğu doğuştan gelen ve tüm yaşam boyunca süren ve tüm yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Okuma ve yazmada akıcılık sorununun ortaya çıkması, çocuğun okuduğunu anlayamaması veya okuma sırasında dikkatinin dağılması, okuma ve yazma sıkıntısı yaşamayan çocuklarda, ince kas becerilerinde koordinasyon zayıflığı nedeniyle akranlarına göre fiziksel aktivitelerinin daha zayıf olması, kendini ifade ederken kurduğu cümleler arasında bağlantı bozuklukları ve mantık hatalarının olması,vb disleksi hastalığının en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Tedavisi Nedir?

Yukarıda ki belirtilerinden en az biriyla karşılaştığınızda, üstünden çok fazla zaman geçmesine fırsat vermeden bir terapiste başvurmanız gerekmektedir. Önlenilemez ama engellenebilir! Erken tanı ile çocuklarınızın özgüveninin yitirilmesine engel olabilir, öğrenme güçlüğü belirtilerinin azalmasına neden olabilirsiniz.

Unutmayınız, disleksi bir hastalık değil, öğrenme güçlüğüyle ilgili zihinsel bir süreçtir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0