0

Çocuk aileyi yansıtır. Aile içindeki bireylerin kişilik yapısı çocuğun kişiliğini şekillendirir. Kısacası aile de iletişimin güçlü bir bağı olması gerekir. Çünkü iletişim,  sözlü ve sözsüz yollarla kişiler arasında duygu, düşünce ve yaşantıların ifade edilmesidir.  Bu yüzden aile içi iletişimde her düşünce ve duygunun ifade edilmeye ve dinlenmeye hakkı vardır.

İyi bir iletişim kurmanın insanın, insanlarla olan ilişkisine çok büyük katkısı vardır. Özellikle aile içinde alınan karar, isteklerin ve ihtiyaçların önemsenmesi ben duygusundan çok biz duygusunun ön plana çıkması aile içinde saygınlığın ve bağlılığın önemini belirtmektedir.

Aile içinde kuvvetli bir bağ olmayı sağlayan iletişim için;

Güven,değer,saygı,sorumluluk,mutluluk ve bağ kurma kavramları göz ardı edilmemelidir. Eleştiri, suçlamak, yargılamak, emir vermemek, dinlememek vb gibi kavramlar olmamalı ve herhangi sözlü veya sözsüz saygısızlık olmaması gerekmektedir. Bu kavramlar tamamen ailede ki iletişimi olumsuz etilemekte ve aile içinde kurulan bağın zayıflamasına neden olmaktadır.

Ailede ki İletişimi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Aile içinde doğru iletişim kurmalı,  karşılıklı sevgi ve saygıyı göstermeliyiz. Zaman çok önemlidir ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden olabildiğince ailenizle vakit geçirmeli, birbirinize zaman ayırmalısınız. Hyata karşı birbirinize sımsıkı sarılmayı atlamayın ve herdaim yüreklendirici sözler söyleyerek sevginizi belli etmelisiniz. Bu sayede hiçbir zaman iletişim sorununuz olamyacak ve her daim ailenizle iletişiminiz bağı güçlü olacaktır!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0