0

Akupunktur Nedir? Tedavi Yöntemleri Nasıl Gerçekleşir?

Akupunktur, rahatsızlık yaşayan kişinin vücudundaki belirli noktalara ve çeşitli alanlara çok ince iğnelerin sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir. Akupunktur yöntemi binlerce yıl önce Çin’de bulunmuş ve geliştirilmiştir.

Tek kullanımlık iğnelerle yapılan akupunktur tedavisinin faydalı olabilmesi için, 4 ile 6 seans arasında bir zamana ihtiyacı vardır. İğnenin yardımı ile ağrıyı hafifletmek için kullanıldığı bilinen bu uygulama son yıllarda daha popüler hale geldi.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur vücudun belirli bölgelerine iğne yardımlarıyla yapılan bir geleneksel bir tedavi yöntemidir. Çin tıbbının bir parçasıdır ve yaklaşık 3000 yıl önce ortaya çıkarılmış bir yöntemdir. Günümüzde ise tıbbi tedavilerin tamamlayıcı bir tarafı olmaya devam etmektedir.

Akupunkturun genel amaçlarından bazlar kilo verme ve sigara gibi insanların korkulu rüyası haline gelmiş durumlar vardır. Ayrıca selülit, yüz ve boyun gibi bölgelerde oluşan kırışıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Akupunktur Faydaları

  • Alerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların iyileşmesinde katkısı bulunmaktadır.
  • Abstinans sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç ve  yeme bağımlılığından tamamen kurtulmasını sağlamaktadır.
  • Ayrıca; baş ağrısı, migren, sırt ağrısı, sindirim sistemi hastalıkları ve psikiyatrik rahatsızlıklara iyi geldiği belirlenmiştir.

Tedavi Nasıl Gerçekleşiyor

Tedavinin hangi hastalık için yapıldığı önemlidir, tedavi olacak hastanın seçilen noktalarına batırılan iğneler ile olay gerçekleşir. İğneler batırılan yerde 20 ila 30 dakika kalmaktadır, iğnelerin steril olması önemlidir. Tedavi uzman bir ekip tarafında kontrol altında yapılması gerekir.

Akupunktur Tedavi Yöntemi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  • Yüz felci ya da inme,
  • Sigarayı bırakma,
  • Periyodik baş ağrısı,
  • Hipertansiyon,
  • Kanser hastalarında kemoterapi sonrası görülen kusma ve mide bulantısı,
  • Kanserle ilişkili halsizlik,
  • Kansere hastalarında stres ve duygusal durumlarda kullanılır.

Akupunktur Tedavisini Herkes Yapabilir Mi?

Akupunktur herkese uygulanabilir ve doğru endikasyon konulursa da herkese iyi gelir. Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kadar insana etkili olmayabilir. Buna 5-8 seans’lık bir tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır.

Akupunkturu Devlet Karşılıyor Mu?

Akupunktur herkese uygulanabilir ve doğru endikasyon konulursa da herkese iyi gelir. Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kadar insana etkili olmayabilir. Buna 5-8 seans’lık bir tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0