0

Android 13 Tanıtıldı

Google tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleşen I/O 2022 etkinliğinde Android 13 işlem sistemini kullanıcılara sundu.

Google, Mayıs ayında başlayan I/O 2022 geliştirici konferasında yeni Android 13’ün birçok yeni özelliğini tanıttı. Yeni güncellemenin sürümü ise akıllı telefonlara dağıtılmaya başlanıldı.

Piyasaya yeni sürülen Android 13’e gelen pek çok yeniliklerde en çok ön plana çıkan özelliklerin başında kişiselleştirme ve güvenlik özellikleri ön plana çıktı.

Android 13 Neler Getiriyor

Madde madde detaylar şu şekilde;

Android 13, getirdiği yeniliklerden biri ‘Material You’ ile kullanıcılara yeni renkler, temalar ve uygulamalar üzerinde daha fazla kişiselleştirme imkanı tanıyacak

Daha gelişmiş ve yenilenmiş güvenli bir işletim sistemi kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılar android işletim sistemi içerisinde uygulamaların nelere erişebildiği konusunda daha fazla kontrol sahibi olabileceği aktarıldı.

Android 13 ile birlikte kullanıcılara Google Mesajlar uygulaması kullanıma açılıyor, bu özelliğin getirmiş olduğu en önemli durum ise gönderilen mesajların uçtan uca şifrelenebilir olması olacak.

Android 13 ile birlikte gelen uygulama içi dil seçeneği ile birlikte kullanılan uygulamaların her biri için özel olarak dil seçeneği ile uygulamaların dilini telefon ayarlarından değiştirebilecek.

Google ayrıca, uygulamaların bildirim göndermeden önce izin istemesini gerektirme, pano geçmişini otomatik olarak silme ve telefonunuzun bir bakışta ne kadar güvenli olduğunu görmenizi sağlayan yeni bir Güvenlik ve Gizlilik sayfası dahil olmak üzere Android’in gizlilik seçeneklerini artıracak.

Önce Pixel Modelleri Alacak

Android 13’ün Beta sürümü tüm kullanıcılara açılmış durumda. Android 13, bu yaz ilk olarak Google Pixel modellerinde kullanıcılara sunulmuş olacak.

Android Telefon Kaç Yıl Güncelleme Alır?

Beş yıl içinde dört android sürümü alacak modeller, bu süre sonrasında güvenlik güncellemesi almaya devam edeceği belirtildi. Samsung’un yeni A serisi 2027 yılına kadar Android güvenlik güncellemesi de almaya devam edecek.

Bir Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?

Güncelleme almayan Android telefonlar virüs ve kötü dosyalara karşı savunmasız kalır. Telefonunuzu kullandıkça güvenlik açığı daha da büyür. Google Play Store’da bulunan bazı uygulamaları kullanamazsınız. Zamanla kasma ve kapanma gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0