0

Gebelik döneminde bebeğin anne karnında bebek sağlığını, ciddi hasarla tehdit edebilecek 3 rahatsızlık vardır.

Bu hastalıklar;

ENFEKSİYON
Gebelikte anne adaylarının yakalandığı enfeksiyonlar bebek için de tehlikelidir. Yapılan araştırmalara göre, gebelikte enfeksiyon kapılması, anne karnında gelişmekte olan bebeğin organlarına zarar verebileceği belirtildi. Bu yüzden enfeksiyonun erken dönemde saptanması gerekir. hemen tedavi edilirse bebeğe olan zarar önlenebilir.

TİROİT
Anne adaylarının tiroit ya da guatr problemi varsa kullanılan ilaçların bebeğin tiroit fonksiyonlarını kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden doktor kontrolü altında, anne adayının kullandığı ilacın dozu değiştirilmesi gerekmektedir.

KALP
Yapılan araştırmalara göre, anne karnındaki bebeğin kalp sağlığıyla sorunlar çıkabileceği bununla ilgili olarak, anne karnında ki bebekte çarpıntı ya da kalp ritminde problemler olabileceği ve bu problemlerinde anneye verilecek ilaçlarla kontrol altına alınabileceği belirtilmiştir.
Gebelik sürecinde olabildiğimiz den daha çok yaşamımıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeli, bol sıvı tüketmeli ve doktor kontrollerini aksatmamız gerekmektedir. Unutmayınız ki gebelik sürecince artık tek kişi değil, iki kişisiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0