0

Anne sütü,bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Bu yüzden anne sütü,  bebekler için mucizevi özelliktedir.

Bu mucizevi özellik, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içermektedir ve içinde ki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Anne Sütü Kaç Aya Kadar Alınmalıdır?

Anne sütü, tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi gerekmektedir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Her gün en az 10-12 bardak su tüketilmesi, anne sütünün artmasını sağlar.Bunun yanı sıra  rezene, kırmızı ve turuncu sebzeler, yulaf, soğan-sarımsak, süt ve süt ürünleri, et ve etürünleri vb . gıdalar da anne sütünü artmasına neden olmaktadır. Anne emzirdiği dönemde beslenmesine daha fazla özen göstermeli, sağlıksız gıdalar türketmemesi gerekir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirerek bebeğinizin, astım veya alerjiye sahip olma riskini azaltabilirsiniz. Çünkü, anne sütünde ki birçok bileşen bebeğin enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bebek için  anne sütün de ki kalsiyum ve demir de çok önemlidir. Emzirme yoluyla,  daha çabuk ve daha kolay emilmesi sağlanmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0