0

Hamile olduğunu öğrenen her kadın bebeğini koruma içgüdüsüyle hareket eder. Onun gelişimini sağlayacak şekilde beslenmeye özen göstererek zarar verecek şeylerden kaçınır. Bu durum bebek dünyaya geldikten sonra da devam eder. Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren, büyümelerini sağlayan ve onları hastalıklara karşı koruyan en önemli ve tek besin anne sütüdür. Doğum yapıldığında memede hazır olarak bulunan, literatürde kolostrum, halk arasında ağız sütü olarak adlandırılan annenin ilk sütü bebeğin ilk aşısıdır. Miktarı 10 ml ile 40 ml arasında olan bu süt bebeğe çok önemli bir korunma kalkanı sağlar.

Anne Sütünün Faydaları

  • Her annenin vücudu kendi bebeğinin ihtiyacı olan sütü üretmektedir. Dolayısıyla dışarıdan bir müdahaleye ve ekstra bir çabaya gerek yoktur.
  • Ekonomik, zahmetsiz ve pratik bir besin kaynağıdır. Sıcaklığı her zaman bebek için ideal ısıdadır.
  • Anne sütü içerisinde bebeğin ihtiyacı olan tüm vitaminler, mineraller ve bebeğin bağışıklık sistemini destekleyecek antikorlar bulunur.
  • Anne sütünün sindirimi kolay ve mideden boşalması hızlı olup yumuşak dışkılamayı sağlar. Karın ağrısı ve kabızlık gibi sorunlarla çok daha az karşılaşmayı ve mikroorganizmaların oluşmasını engelleyerek bebeğin ishal olmasının önüne geçer.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerde egzama, besin alerjisi ve astım gibi hastalıkların daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.
  • Kansızlık (alyuvarlarda azalma) rahatsızlığına ve ani bebek ölümüne karşı koruyucudur.
  • Anne sütüyle beslenen bebekler yetişkinlik dönemlerinde obezite, felç, diyabet gibi hastalıklara karşı korunma kazanırlar.
  • Nezle, idrar yolu ve kulak yolu iltihabı hastalıklarına, bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
  • Anne sütü içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle bebeğin çocukluk ve yetişkinlik döneminde antibiyotik kullanımı gerektiren rahatsızlıkları azaltır.
  • Bebeğin psikolojik gelişiminde önemli yol oynar, anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesini, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde huzurlu, sakin ve rahat olmanız, uykunuzu yeterli seviyede almanız ve bebeğinizi doğru pozisyonda emzirmeniz sütünüzün artmasını sağlar. Bol sıvı tüketmeniz sütünüzü arttırmak için en önemli anahtarlardan biridir. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmeniz, ıhlamur, rezene gibi bitki çayları, şekersiz meyve kompostoları da süt arttırımı için yararlıdır. Hurma, havuç, susam, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, dereotu, etli sebzelerin beslenme programınızda bulunması sütünüzü arttırmaya destek olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye