0
Argan yağının yararları

Argan yağının yararlarıArgan yağı:

 • İyileştiricidir.
 • Cildiniz için koruma sağlar.
 • Yaşlanma belirtilerini engelleyici özelliktedir.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Masaj için kullanılabilir.

Argan ağacı bazı kültürlerde “Yaşam Ağacı” olarak bilinir. Bu bitki, taze yaprak ve meyveleriyle depoladığı stoklarıyla ayakta kalır. Argan yağının üretiminde bu ağaçtan elde edilen çekirdekler kullanılır ve sayısız güzellik ürünün mucizevi içeriğini oluşturur. Yıllar boyunca, ana yurdu olan Batı’da cilt bakımı ve sağlık için kullanılan argan yağını daha yakından inceleyelim.

Cildi korur ve iyileştirir

Argan yağının özünde bulunan triterpenlerin hasarlı dokuları ve yara izlerini onardığı kanıtlanmıştır. Ayrıca iltihap sökücü, antibakteriyel ve güneşe karşı koruma özellikleri de vardır. Argan yağı cildin nemini korur ve derinin metabolizma işlevlerini arttırır.

Anti-aging etkisi

Argan yağı piyasada en çok anti-aging özelliğiyle tanınmaktadır. Bunun sebebi organik yağların E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olmalarıdır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin verebileceği zarara karşı korur. Aragan yağı ayrıca cildin kuru tabakasını iyileştirerek kırışıklığın oluşmasını engeller.

Sindirim sistemini düzenler

Argan yağı diğer yağlarda bulunmayan özel bitki sterolleri içerir. Bu fitosteroller sindirim sisteminin kolesterol hazmını düzenlemeleriyle bilinirler. Fitosteroller kanserle mücadele etme özelliklerine de sahiptirler. Doğal argan yağı, mide sıvısındaki pepsin konsantrasyonunu da arttırdığından insan vücudunun sindirim sistemi fonksiyonlarını hızlandırmaktadır. Argan yağının vücut fonksiyonlarımıza bir diğer faydası doğal iltihap sökücüler olan flavonoid içermesi nedeniyle vücudun dahili işlevlerine yardımcı olmasıdır.

Kötü koleterol seviyesini düşürür

Argan esansiyel yağı oleik asit yönünden zengindir. Böylece dolaşımdaki kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcıdır. Oleik asit sadece kötü kolesterolü düşürmekle kamaz; iyi kolesterolü de arttırır.

Vücudun hastalıkla savaşma yeteneğini geliştirir

Oleik aside ek olarak argan yağının içinde prostaglandinlere dönüşebilen farklı asitler de bulunmaktadır.Prostaglandinler vücudun hastalıklara karşı direnme kapasitesini arttır ve kardiyovasküler rahatsızlıkları teskin eder.

Doğal cilt bakımı için mükemmeldir

Doğal argan yağının sağladığı pek çok yarar cilt bakımı rutininize mükemmel bir katkıda bulunur. Sakinleştirici özelliğiyle su çiçeği, egzama, sedef ve akne gibi cil hastalıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda organik bir merhem olarak da çok güçlü bir nemlendiricidir. Hamilelik süresince argan yağı kullanarak çatlak oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Masaj yağı olarak kullanılabilir

Argan yağı, iltihap sökücü ve sakinleştirici özelliği nedeniyle masaj için ideal bir yağdır. Eklem ve kas dokularındaki ağrıları sakinleştirir ve hafifletir. Dahası eklem ve romatizma hastalıkları için argan yağından faydalanabilirsiniz.

Son olarak bilmeniz gereken şey, tüm bu faydaların elde edilebilmesi için doğal bir argan yağı satın almanız çok önemlidir.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0

One Comment

 1. Merhaba,

  Fas ve Fransa’da direkt üreticilerden argan yağı getiryorum. ürünlerim saf ve organik. içlerinde kozmetik kimyasalları ve seyreltici bulunmuyor. üreticilerimin ecocert kayıtları var. konu ile ilgilenen arkadaşlara hem doğru ürün seçimi hemde temin konusunda yardımcı olabilirim.
  Omer
  benefi@live.com
  05415411294

Comments are closed.