0

Bazen arkadaşlıklarda kıskançlıklar ortaya çıkabilir. Bir arkadaşınız sizi kıskanıyorsa, bunu anlamanın birçok yolu vardır. Arkadaşlığınızı gözden geçirin ve arkadaşınızın küçümseyici veya ilgisiz olup olmadığına bakın. Arkadaşlarınızın genel davranışlarına dikkat edin. Kötümser birinin kıskanç olması daha muhtemeldir. Arkadaşınız sizi kıskanıyorsa, konuşun ve karşılıklı bir çözüme ulaşın. Güçlü bir dostluk kıskançlık duygularını yenebilir.

Bölüm 1. Etkileşimlerinizi İzleme

1. Samimi olmayan övgülere dikkat edin

Kıskanç bir arkadaş sizi överek destekleyici görünmeye çalışabilir. Ancak, er ya da geç kıskançlığı ortaya çıkacaktır. Bazı övgülere dikkat ederseniz, pasif agresif bir şekilde sizi utandırmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. Bu tür övgüler kıskançlığı gösterebilir.

Örneğin, bir arkadaşınız size iltifat ediyormuş gibi görünse de sizi incitmeye çalışabilir. Diyelim ki yeni bir iş buldunuz. Arkadaşınız samimi olmayan bir iltifatta bulunarak, “Bu harika. Genellikle çok az deneyime sahip insanları işe almazlar, ama senin adına sevindim” diyebilir.

2. Arkadaşınızın başarılarınızı önemseyip önemsemediğine bakın

Kıskanç bir arkadaş kendisini kötü hissettiği için etrafındaki insanların başarısızlığa uğraması için istekli olacaktır. İyi bir haber alırsanız, arkadaşınız söylemek için olumsuz bir şey arayabilir ya da sizi bu başarıyı hak etmiyor gibi göstermenin bir yolunu bulabilir.

Örneğin, bir sınavdan A aldığınızı varsayalım. Kıskanç bir arkadaş, “Dersi geçtim diye düşünme. Hala dönem bitmedi, bu yüzden ben olsam kendime fazla güvenmem.” diyebilir.

Başarınızı önemsememenin yanı sıra, bazı kıskanç arkadaşlar bir adım daha ileri gidebilir ve başarınızı gölgeleyen yorumlar yapabilir. Bu arkadaşlar, bir şekilde kendi başarınızdan daha büyük ve daha iyi başarı kazandıklarını vurgulayan yorumlar yapabilirler. Örneğin, “Aldığım matematik dersini hatırlıyorum. Bu dersten çok daha zordu. Ama tüm ödevlerim ve sınavlarımda A aldım. Sınıfta en yüksek not ortalamasına sahiptim. ” diyebilirler.

3. Arkadaşınızın sizin şevkinizi kırıp kırmadığına dikkat edin

Birbirine güvenen arkadaşlar başarılarını kutlarlar. Diğer arkadaşlarınız sizin başarılarınızı gönülden kutlayabilirken, kıskanç bir arkadaş farklı tepki gösterecektir. “Tamam. Güzel” gibi kestirme cevap verebilir. Ondan samimi veya heyecanlı bir tebrik cümlesi beklemeyin.

4. Arkadaşınızın sizden uzaklaşıp uzaklaşmadığına bakın

Kıskanç bir arkadaş sizden uzaklaşmaya başlayabilir. Kıskançlık yaşıyorsa, başarınızı kendi başarısızlığının sebebi olarak görebilir. Kıskanç bir arkadaşın yavaşça sizden uzaklaştığını fark edebilirsiniz.

Bir zamanlar sıklıkla görüştüğünüz bir arkadaş “gerçekten meşgul” olduğunu iddia edebilir ve sürekli sizi görmemek için mazeret uydurabilir.

Arkadaşınızın sosyal çevrenizdeki diğer insanlarla vakit geçirdiğini, artık nadiren size zaman ayırdığını fark edebilirsiniz.

5. Arkadaşınızın sizi dinleyip dinlemediğine dikkat edin

Kıskanç bir arkadaş, başarınızı duymaktan yorulur. İşiniz, okulunuz veya yeni bir ilişkiniz hakkında konuştuğunuzda arkadaşınızın ilgisiz göründüğünü fark edebilirsiniz. Uzaklara dalabilir, telefonuyla oynayabilir, yorum yapmaz ya da hayatınız hakkında sorular sorabilirler.

Bölüm 2. Arkadaşınızın Davranışına Dikkat Edin

1. Karamsarlığa dikkat edin

Kıskanç insanlar genel olarak olumsuz bir ruh haline sahip olma eğilimindedir. Diğer insanların her şey için mücadele ederken kolayca başarılı olduklarını zannedebilirler. Arkadaşınız kıskanıyorsa, arkadaşlığınız sırasında onun kötümserliğini görebilirsiniz.

Kötümser bir arkadaş, genellikle yeni atılımlarınızı reddeder. Örneğin, kendinize yeni bir beceri kazandırmak istediğinizde, kıskanç bir arkadaş sizi bundan alıkoymak için elinden geleni yapar.

Kıskanç bir arkadaş kendisi hakkında da kötümserdir. Kıskanç bir arkadaşınızın sorunlarına çözüm önerseniz, bu çözümün neden işe yaramayacağı ile ilgili onlarca söz işitebilirsiniz.

2. Arkadaşınızın sizi taklit edip etmediğine dikkat edin

Kıskançlık genellikle taklitle ortaya çıkabilir. Arkadaşınız sizi kıskanıyorsa, benzer bir yaşama sahip olmak için yaptığınız şeylerin bir kısmını taklit etmek isteyebilir. Arkadaşınızın sizin gibi giyindiğini, zevklerinizi ve davranışlarınızı taklit ettiğini ve konuştuğunuz aynı konular hakkında konuştuğunu ve şaka yaptığını fark edebilirsiniz.
Arkadaşınızın sizi taklit ederken sizi gölgede bırakmaya çalıştığını da görebilirsiniz. Örneğin günde 20 dakika koşmaya başlarsanız, kıskanç bir arkadaş günde 30 dakika koşmaya başlayabilir.

3. Adalet iddialarına dikkat edin

Kıskanç arkadaşınız, kendi hissettiklerinin veya içinde bulunduğu durumun adil olmadığını iddia edebilir. Örneğin şöyle bir şey söyleyebilir: “Hayatın senin için bu kadar kolay olması haksızlık. Tüm iyi ücretli işleri sen alıyorsun ve ben bu çıkmazda sıkışıp kaldım. ” Çoğu kez haksızlığa yapılan bu atıflara dikkat edin, çünkü çoğu zaman sahip olduklarınıza neden sahip olamadıkları veya elde edemedikleri için başkalarını suçlarlar.

4. Arkadaşınızın dikkat çekici hareketler yapıp yapmadığını düşünün

Kıskanç insanlar genellikle diğer insanların dikkatini çekmeye çalışırlar. Arkadaşınızın başkalarına karşı nasıl davrandığına dikkat edin. Kıskanç bir arkadaş her zaman ilgi odağı olmaya çalışacaktır.
Kıskanç bir arkadaş, sosyal medyada gösteriş yapabilir. Kendi yaşamı hakkında aşırı mutlu veya olumlu şeyler yayınlayabilir. Ayrıca, yakınlarınızdan sosyal onay almaya istekli oldukları için arkadaşlarınızla arkadaş olduklarını da fark edebilirsiniz.
Kıskanç bir arkadaş bir grupta dikkat çekmeye çalışabilir. En abartılı şakaları yapmaya veya en komik hikayeleri anlatmaya çalışabilir. Kıskanç bir insan sohbete dahil olup daha ilginç olduğu iddiasındaki şeyleri anlatmaya başlayabilir.

5. Arkadaşınızın sosyal davranışlarını izleyin

Kıskanç bir arkadaş sizi dışlamaya başlayabilir. Arkadaşınızın sizinle değil başkalarıyla zaman geçirdiğini fark edebilirsiniz. Birdenbire sizinle buluşmaktan vazgeçebilir. Bir gece ödevim var meşgulüm dediği halde başka biriyle dışarı çıkıp sizi ektiğini fark edebilirsiniz.

Bölüm 3. Kıskanç Bir Arkadaşla Başa Çıkmak

1. Kendinizi arkadaşınızın yerine koyun

Arkadaşınızın sizi neden kıskanıyor olabileceğini ve arkadaşınızın duygularının ne olabileceğini düşünün. Kötü bir ruh halindeyse, kıskançlığa daha yatkın olabilir. Farkında olmadan, kendiniz ve kendi başarılarınız hakkında çok fazla konuşuyorsanız onu kıskançlığa teşvik ediyor olabilirsiniz. Bu durumda, arkadaşınızla konuşma biçiminizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Önemli olan kıskançlığın sebebini anlamaktır, böylece onunla konu hakkında etkili bir şekilde konuşabilirsiniz.
Belki arkadaşınız zor bir dönemden geçiyordur. Son zamanlarda hayatında ters giden bir şeyler oldu mu? İş ya da aşk hayatında yaşadığı zorluk, birini kıskançlığa daha yatkın hale getirebilir.
Kıskançlıklarına nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Arkadaşınız zor durumdayken sizi mutlu eden şeylere karşı daha çekimser olabilir. Kendinizi ve kendi başarılarınızı biraz fazla büyütüyor olabilirsiniz.

2. Arkadaşınızın güvensizliklerini fark edin

Şefkat ve anlayışla elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Arkadaşınızın kıskançlığının kaynağı birçok güvensizlikten dolayı olabilir. Kıskançlığının sebebi; benlik saygısı, düşük özgüven ve belki de alt metinde üzüntü olabilir. Belki de hayatında sizin veya başkalarının sahip olduğu fırsatlara asla sahip değildi.
Genellikle, kendisiyle barışık olan insanlar güçlü bir özgüvene sahiptir ve kıskanç davranışlar sergilemezler. Bununla birlikte, güvensizliklerini saklayan insanların kıskanç davranışlar sergileme olasılıkları daha yüksektir.

3. Bütün ayrıntıları konuşun

Kendinizi arkadaşınızın yerine koyarak konuyu detaylı konuşun. Her ikinizin de vakti olan bir zamana kadar bekleyin ve arkadaşınıza konuşmak istediğinizi bildirin. “Son zamanlarda gerçekten kıskanç davrandığını hissediyorum. Bunu aşmak istiyorum çünkü arkadaşlığına değer veriyorum” gibi bir şey söyleyin.
Durumu açık fikirli olarak değerlendirin. Arkadaşınızın mantıksız bir şekilde kıskanç olduğunu hissetseniz de, kendi tarafında haklı şikayetleri olabilir. Belki farkında olmadan ona karşı duyarsızsınızdır.
Duygularınızı paylaştıktan sonra arkadaşınıza kendisini ifade etmesi için zaman tanıyın.

4. Birlikte bir çözüm bulun

Eğer ilişkinizi korumak istiyorsanız, karşılıklı bir çözüm bulmalısınız. Arkadaşınıza neleri değiştirmesi gerektiğini söyleyin ve siz de durumuza katkı sağlayacak şekilde değişmeyi kabul edin.
Örneğin, iyi haberleri paylaşmadan önce ona sorabilirsiniz. Bazı zamanlarda, arkadaşınız başarılarınızı duymak istemeyebilir.
Arkadaşınız kıskançlık hissettiği konuları size söylerse, kendi başarılarınız hakkında konuşmayı abartmazsınız.

5. Gerekirse kendinizi çekin

Arkadaşınız kıskançlıklarına devam ederse, arkadaşlığınıza bir ara vermekten kaçınmayın. Yavaş yavaş iletişiminizi azaltabilir veya doğrudan arkadaşınızla yüzleşebilirsiniz. “Senin kıskançlıkların yüzünden arkadaşlığımıza bir ara verelim. Umarım beni anlarsın” tarzı bir şeyler söyleyin. Bir arkadaşını kaybetmek acı verebilir ama kıskançlığın zehirleyici olduğunu unutmayın. Gerektiğinde kendinizi ondan uzak tutun.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye