0

AromaterapiAromaterapi, alternatif tıp yöntemi olarak keşfedilmesinden neredeyse 5000 yıl önce bile Mısırlılar tarafından kullanılan bir tedaviydi. O zamanki kullanımında, aromalı bitkilerin demlenmesi ile elde edilen aromaterapi yağlarından, mumyalamada, kozmetikte ve tıbbi amaçlarla faydalanılmaktaydı. Bu bilginin Yunanlılara aktarılması, rahatlama, bazı çiçeklerin amberlerinin uyarıcı etkileri gibi yeni keşiflerin de temelini oluşturmuştur. Daha eskilere gidersek, antik çağlardaki erkeğin temel ihtiyaçları ve hayatta kalma mücadelesi için çevresine bağımlı olması, onun, şifalı otları ve aromaları kullanarak, yiyecekleri muhafaza etmenin ve pek çok rahatsızlığı iyileştirmenin doğal yollarını keşfetmesine neden olmuştur.

1. Aromaterapinin Doğudaki Kökenleri

Aromaların kullanımı, 300’den fazla bitki ve onların farklı uygulamalarıyla ilgili detayları içeren ve MÖ 2700 yılında Shen Nung tarafından yazılmış olan bir Çin şifalı otlar kitabında da yer bulmuştur. Eski Çinliler -günümüzde hala uygulaması vardır- dini seremonilerinin bir parçası olarak tütsü yakarlardı. Ayrıca güzel kokular akupunkturun, masajın ve Çinliler tarafından uygulanan pek çok terapinin de bir parçasıdırlar.

2. Aromaterapinin Güncel Tedavilerde Kullanımı

Günümüzde pek çok kişi sağlığına ve iyi yaşama daha fazla önem veriyor. Ameliyat ve sağlık sigortası gibi geleneksel tıp masrafları, pek çok insanı, aromaterapi, esansiyel yağ terapileri  gibi alternatif tedavi şekillerine doğru bir arayışa itmektedir.

3. Aromaterapide Temel Faktörler

– Fiziksel, ruhsal ve mental sağlığın tamamen doğal yollarla dengelenmesini sağlar
– Bazı durumlarda, alternatif iyileşme yöntemleri, geleneksel tedaviler için güçlü ve etkin bir tamamlayıcı tedavi olarak ele alınmaktadır
– Aromaterapinin temel unsuru esansiyel yağlardır
– Esansiyel yağlar iyileştirme etkileriyle bilinen yüksek konsantreli esanslardır

4. Esansiyel Yağlar

Aromalı yağlar genellikle, çiçeklerden elde edilir; bu çiçek gül veya reyhansa yaprakları, filizleri, dış kabuğu, meyvesin kabuğu veya diğer kısımları kullanılır. Uzmanlar, öz çıkarmanın zaman alıcı, karmaşık ve çok fazla sabır gerektiren bir işlem olduğunu belirtmektedirler. Çünkü; örneğin yaklaşık 5 çay kaşığı yağ 10 kg gül yaprağı gerektirebilir. Saf esansiyel yağların pahalı olmasının nedeni de budur; ancak bu durum, istenen sonucun alınabilmesi için sadece birkaç damlalık kullanımın yeterli olması nedeniyle esansiyel yağların şöhretine gölge düşürmemektedir. Eğer daha düşük fiyatlı sentetik yağları kullanmayı tercih edecekseniz, doğal olanların vereceği sonucu alma garantinizin olmadığın da bilmelisiniz.

5. Aromaterapinin Faydaları

Esansiyel yağlar, koklama hissini ve ardından da beyin ve limbik sistemi uyarma yoluyla iş görürler Koku, diğer özellikler ve yağın etkileri, vücudun ve organlarının nasıl uyarılacağını belirleyen faktörlerdir. Bir aromaterapi masajı esnasında  yağ solunup aynı zamanda vücut tarafından emilerek deriye nüfuz eder ve sonuç olarak organlara ve vücut sistemlerine ulaşır. Absorbe edilmesi 20 dakika gibi kısa bir zamanda olabileceği gibi 2 saate kadar da uzayabileceği için, istenen etkiyi maksimize etmek için uzmanlar masajdan hemen sonra duş alınmamasını önermektedirler.

6. Saatlerce Değil, Günlerce Süren Etki

Kokunun kalıcılığı 3-24 saatten 2-3 güne kadar değişkenlik göstermektedir. Okaliptus, nane, kekik ve bergamot kısa ömürlü esanslar arasındadır. Zufaotu, lavanta, melisa ve diğer yağların esansları 2-3 gün sürer. Yasemin, sandalağacı, zencefil ve erzağacı yağlarının tamamen buharlaşması 1 haftayı bulmaktadır.

7. Dinginlik Hissini Yaşayın

Arzuladığınız sağlık dengesi için kararında bir parfüm veya kalıcılığına göre 3 tür esansiyel yağın birleşimini kullanabilirsiniz. Bu birleşimler veya aromaterapi karışımı, rahatlamak, stres ve depresyonu elimine etmek, enerjinize tekrar kavuşmak ve sakinleşmek için ılık bir banyo suyuna ilave edilebilir. Bir masajın iyileştirici ve sakinleştirici etkisi esansiyel yağlar uygulanarak arttırılabilir. Ancak, ciltte herhangi bir tahriş veya reaksiyon oluşmaması için yağ seçimini dikkatli yapmalısınız.  Esansiyel yağları seyreltmek için avokado yağı, zeytin yağı, ayçiçeği yağı, buğday özü yağı, acıbadem yağı, soya yağı ve fındık yağı çeşitlerini kullanabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0