0

Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Gelecek?

Ekonomi de yaşadığımız bu zor günlerde milyonlarca kişinin gözü kulağı asgari ücrete gelecek zamma çevrilmiş durumda, Cumhurbaşkanı eşliğinde düzenlenecek ve asgari ücrete gelecek zammın ele alınacağı MKYK toplantısında.

Peki 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeme içmeden, giyime, petrol fiyatlarına gibi bir çok etmene zamların gelmesinden sonra tüm Türkiye’nin gözü asgari ücrete gelecek zamma çevrildi. Asgari ücrete gelecek zammın ne kadar olacağı en çok koşulan ve merak edilen konulardan biri. Doların artışı ve enflasyondan dolayı 2022 asgari ücretinin yüksek olacağı konuşulmakta.

Asgari Ücret 2. Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Toplantı bugün Türk-İş’in ev sahipliğinde düzenlenecek. Geçen hafta hükümet tarafından belirtiler durumlar göz önüne alınmıştı. Bugünkü toplantıda işçi ve işverenlerin istekleri dinlenecek. 3. Ve son toplantı tarihi 9 Aralık 2022 olarak belirtilmiştir, o tarihten sonra toplam 15 üyenin katılımı ile 2022 asgari ücreti oylama ile belirlenecek.

Cumhurbaşkanından Asgari Ücret Talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücreti muhalefete karşı bir direniş olarak görüyor. Son yapılan Ak Parti MYK toplantısında tüm yoğunluğunun asgari ücrete verilmesi talimatını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari ücret için 4 bin TL’nin altında bir rakam olmaması talimatını verdiği belirtildi.

asgari ücret

Hükümetin İlk Teklifi Geldi

İşçi sendikalı, işveren ve hükümet arasındaki görüşmeler ikinci toplantı bugün düzenlenecek. Hükümet ilk teklifini dün vermişti. Gelen bilgiler göre hükümet, işçi ve işverenlere 3 bin 700 TL teklif götürdü. Hükümet düzenlettirdiği anket sonrası beklenen ücretin bu yönde olduğunu söyledi.

Asgari Ücret Toplantı Tarihleri Ne Zaman?

15 gün içerisinde belli olması beklenen asgari ücret, ilk düzenlenen toplantıdan sonra diğer toplantıların ne zaman yapılacağı açıklanmıştı. 2. Toplantı 7 Aralık Salı günü 14’te Türk – İş’in ev sahipliğinde başladı. Diğer toplantı ise 9 Aralık Perşembe günü saat 10’da TİSK’te düzenlenecek.

İşçilerden Ortak Açıklama

Asgari ücret net olarak açıklanmalıdır. Bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik vb. kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmeli ve yıl boyunca asgari ücret açıklanan bu net ücretin altına düşmemelidir. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) işçinin medeni durumuna göre ayrıca ilave edilmelidir. Tüm ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Gelir vergisi tarifesi en az yeniden değerleme oranında artırılmalıdır. Ayrıca ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran da yüzde 10 olmalıdır.” Ortak açıklama yayınlayan çalışanlar asgari ücrete gelecek yenilikleri beklediklerini açıkladı.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0