0

Aşırı yorgunluk, bitkinlik hali ve konsantrasyon problemleri gündelik hayatınızı zorlamaya başladığında, bu durumu engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey egzersizdir.

Artık kendinizi parmağınızı bile kıpırdatamayacak gibi hissettiğinizde, biraz iradeyle, vücudunuzu ve zihninizi uyandırmalısınız. Bunu da çeşitli egzersizlerle başarabilirsiniz.

Fiziksel egzersizler vücudunuzu nasıl etkiler?

Aşırı yorgunluğun farklı tanım ve nedenleri vardır. İşimizde üretkenliği etkileyen ve bizi gündelik görevlerimizde zorlayan ise zihinsel yorgunluktur.Zihinsel yorgunluk uyku problemlerine neden olur ve iyi bir uyku almadan başladığınız iş günü ise çok daha zor geçer. Bu da zaman içinde bir kısırdöngü oluşturur.
Egzersiz yapmak, vücudunuzun daha fazla serotonin hormonu salgılamasını sağlar.

Serotonin moralimizi yükselterek aşırı yorgun hissetmemizi engeller. Serotonin sayesinde kendimizi daha iyi hissederiz ve daha iyi uyuruz.

Nereden başlamalı?

Aşırı yorgunluk hissini yok etmek için düzenli olarak egzersiz yapmaya karar vermek muhtemelen bu işin en zor kısmı değildir. En zor olan, egzersizlere gerçekten başlamak ve programa sadık kalmaktır. Aşırı yorgunluk hissine karşı mücadelenizde, size gerekli olan sabır ve disiplindir. Ayrıca bir anda egzersize başlayıp kısa zamanda çok büyük sonuçlar beklememek de önemlidir.

Küçük değişikliklerle başlayın

  • Asansör yerine merdivenleri kullanın
  • İşe giderken ve eve dönerken otobüs ya da metrodan bir durak önce inin ve kalan yolu yürüyün

Ardından haftada birkaç gün tempolu yürüyüşlere çıkın. Başlangıç için on dakika yeterli olacaktır. Zaman içinde bu süreyi yarım saate çıkarıp daha hızlı yürümeyi deneyebilirsiniz.
Egzersizlerden en yüksek düzeyde fayda sağlamak için uzun ve yoğun egzersizlere yönelmelisiniz. Jogging, tempolu yürüyüş, yüzme gibi dayanıklılık gerektiren egzersizleri, tenis, fitness, dans, boks gibi koordinasyon gerektiren sporlarla birleştirin.

Ne sıklıkla egzersiz yapmalısınız?

Ne sıklıkla egzersiz yapacağınız sorusu esasen yaşınızla ilgilidir ama en azından haftada iki gün egzersiz yapmalısınız. Önemli olan bu egzersizleri düzenli hale getirmektir. Örnek: haftada iki kere, yarım saatlik egzersizlerle başlayın. Ardından iki günde bir elli dakikalık egzersizlere geçin. Ertesi gün ya da sonraki iki gün boyunca egzersizlerinizin etkisini hissedebilirsiniz.

Düzenli olarak egzersize başladıktan sonra altı hafta kadar ciddi bir etki göremeyebileceğinizden, önemli olan sabır göstermektir.

Yavaş yavaş pozitif etkileri hissetmeye başlayacaksınız.

Kendinize sınırlar koyun

Forma girmeye ve düzenli egzersizin faydalarını görmeye başladığınızda, kendinizi aşırı zorlamamaya dikkat etmelisiniz.

Her üç haftada bir, düzenli olarak egzersiz yaptığınız bir günde, yoga, taichi, qi-gong gibi vücudunuzu rahatlatacak bir aktiviteyi tercih edin.

Sağlıklı beslenin

  • Gün içinde birkaç öğün yiyin ve vitamin-mineral desteği almayı unutmayın
  • Spor aktiviteleri esnasında ve sonrasında, terleme dolayısıyla aşırı su kaybettiğiniz için, normalde olduğundan daha fazla su tüketin.
  • Egzersiz sonrasında, tatlı bir şey yiyin. Ancak vücudunuza hızlı bir şekilde glikojen takviyesi yapmanız gerektiğinden, düşük yağ oranına sahip bir tatlıyı tercih edin.

Doğanın pozitif etkisi

Çalıştığınız yerde masanızın dışarıyı seyredebileceğiniz bir pencereye dönük olmasını öneririz. Böylelikle, üzerinde ışık yansıması olmayacağından bilgisayar ekranınızı daha iyi görebilirsiniz ve masanızın geri kalanı doğal ışıkla aydınlanmış olur. Yarım saatte bir mola verin ve pencereden dışarıyı seyrederken gözlerinizi dinlendirin.

Çalışma alanınızı zihninizi dinlendirebilecek bitkiler, fotoğraflar, tablolarla canlandırmayı deneyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0