0

Astım semptomlarıAstım sorununuzun olduğunu düşünüyorsanız, soğuk algınlığı veya nezle enfeksiyonuyla benzerlik gösterebilen semptomları birbirinden ayırt edebilmeniz için astımın semptomlarını da bilmeniz size yol gösterecektir.

Astım teşhisinde temel sorun tipik bir astım semptomlarının yaygın bir soğuk algınlığı ve nezle virüsünün yol açtığı belirtilerle karıştırılmasıdır. Sizde veya çocuğunuzda astım olduğundan şüpheleniyorsanız ve okuyacağınız belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız bir an önce doktorunuza gözükmelisiniz. Sadece basit bir grip olduğunu düşünseniz bile işinizi şansa bırakmadan astım başlangıcı belirtilerini gösterip göstermediğinizi teyit etmek için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Herhangi bir işareti görmezden gelmek, özellikle çocuğunuzun sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Pek çok vakada, astım semptomları hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte belirgin birkaç işareti vardır. Bunlar biri hırıltılı nefes almadır. Kendinizde veya çocuğunuzda özellikle geceleri veya soğuk algınlığınızla ortaya çıkan hırıltılı solunum varsa bu durum astım başlangıcını işaret ediyor olabilir. Veya, ciğerlerinizden enfeksiyon kapmış da olabilirsiniz ki bu da başlı başına ciddi bir durumdur. Her iki durumda da doktor kontrolüne gitmelisiniz.

Hırıltılı nefes alıp vermenin dışında başka semptomlar da bulunur. Örneğin çocuğunuz durmaksızın öksürüyor mu? Bu da bir astım belirtisidir. Yaygın olan diğer semptomlar nefes alamama hissi, nefes almada zorlanmadır. Bazı durumlarda göğüste daralma da hissedilebilmektedir. Unutmayın ki küçük çocuklar yaşadıkları problemi ifade edemeyebilirler. Bu durumda çocuğunuzdaki belirtileri yakından gözleyip takip etmeli; gerektiğinde hemen bir tıbbi destek almak üzere harekete geçmelisiniz. Midesinin ağrıdığından şikayet eden çocuğunuz aslında göğsündeki sıkışmayı tanımlayamamış da olabilir. Bu tip şikayetler mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli ve teşhis-tedavi adımları izlenmelidir.

Çocuğunuz sürekli ilgi çekmeye çalışmak için genelde bazı şeyleri abartıyor olabilir. Ebeveyn olarak durumundaki değişiklikleri kolayca sezebiliyor olmanız çok önemlidir.Kendini yorgun hissettiğini söylüyorsa veya siz onun normalden daha keyifsiz ve halsiz olduğunu gözlemliyorsanız bu size astım ihtimalini düşündürmelidir. Çünkü astımın yaygın semptomlarından biri de yorgunluktur.

Ne olursa olsun çocuğunuzun sağlık durumundaki her türlü değişimi doktorunun değerlendirmesini sağlamaya çalışmalısınız. Vaktinde alınan önlem herkes için daha güzel sonuçlar doğurur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0