0

2016 yılından itibaren uçuşlara başlayan ve bugüne kadar  Türkiye’nin köklü özel havayolu şirketlerinden olan  Atlasglobal, ekonomik dalgalanma ve İstanbul Havalimanı’ndaki artan maliyetler nedeniyle bu geceden itibaren uçuşlarını durdurduğunu ve 21 Aralık’a kadar sefer icra edilemeyeceğini belirtti.

Şirket yaptığı açıklamada Havayolumuz tarafından alınan karar ile 26 Kasım 2019 itibarıyla 21 Aralık 2019 tarihine kadar geçici süreyle operasyonlarımıza ara verilmiştir” dedi.

Bilet Alanlar Şimdi Ne Yapacak?

Atlas Global’ın yaptığı bir diğer açıklamada ise, operasyonların durduğu tarihe kadar bilet alanlar için havayolu şirketi, uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcularımızın satın aldıkları biletleriyle ilgili 15 Aralık 2019 tarihine kadar gerekli tespitler tarafımızca yapılacaktır. Yolcularımızın iade ve değişiklik talepleri ile ilgili uygulanacak işlemler 16 Aralık 2019 tarihinde web sitemiz üzerinden duyurulacaktır” diyerek altını çizdi.

İnternet Üzerinden Bilet Alanların Maddi Kaybı Karşılanmayacak

Atlas Global şirketi yapmış olduğu basın bildirisinde,  işbirliği yapmış olduğu acentelere durumu bildirdiklerini, en kısa süre de maddi kayıpların giderileceği belirtirken, internet üzerinden bilet alanların ne yazık ki maddi kayıplarının karşılanmayacağı belirtildi.

Önceden Haber Verilmesi Gerekti !

Yerli ve yıllardan beridir köklü bir havayolu şirketinin, ülkenin bir çok yerine sefer icare ettiği gibi, aynı şekilde yurt dışı seferlerinde aktif bir icra söz konusu olduğu için, uçuşların aynı gün yapılan açıklamayla, gecesine durdurulması kafalarda bir çok olumsuz etki yarattı. Böyle bir kurumsal şirketin, böyle bir kriz döneminde daha önceden açıklama yapması ve süre içerisinde uçuşları durdurulması gerektiği konusu belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı Devreye Girdi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Atlasglobal Havayolları 26 Kasım 2019 tarihi itibariyle yapmış olduğu açıklama ile tüm uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durduğunu bildirmiştir. Bu durum haliyle ülkemiz hava ulaşımını da olumsuz etkileyecektir.

Uçuşlara ara verilen süre içerisinde biletleme işlemi yapmış olan yolcuların durumları, oluşan mağduriyetlerin nasıl giderileceği konuları TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile karşılıklı olarak istişare edilmeye başlanmıştır. Yine bu olumsuz durumun ülkemize ve ülkemizden yapılan uçuş frekanslarına etkisini azaltmak adına halen uçuş yapan 3 havayolu firması ile ek seferler düzenlenmesinin programlanması çalışmalarına da başlanmıştır. İlgili konularda yeni gelişmeler oldukça kamuoyu bilgilendirilecektir.” diye belirtildi.

Dileriz en kısa zamanda bu sorun çözülür ve mağduriyet giderilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0