0
Avrupa yalnızca büyük caddelerden, alışveriş merkezlerinden, kalabalık meydanlardan ibaret değil. Dünyanın pek çok yeri gibi Avrupa’da da gizli saklı nice güzellikler var. Bu güzellikler görenleri hayran bırakırken henüz ziyaret etmeyenleri ise karşı konulamaz bir şekilde davet ediyor.

Colmar, Fransa

Ortaçağ’dan kalma renkli mimarisiyle, dar sokaklarıyla Colmar fotoğraf tutkunlarının en çok ziyaret ettiği masal köylerden. Köyde Fransız ve Alman etkileri bir arada görülebiliyor. Bu etkiyi yerel pastanelerde satılan Fransız kruvasanlarından ve Alman kugelhopf keklerinden tadarak dilinizde de hissedebilirsiniz. Orta Çağ’dan bugüne çok iyi korunmuş olan şeker hamuru görünümlü evler mutlaka görülmeli.

Hallstatt, Avusturya

Her mevsimi bir başka güzel olan şehir, yeşil dağların arasında yer alıyor. Hallstätter Gölü’nün kıyısında bulunması köydeki manzaranın güzelliğine güzellik katıyor. Köyün meydanında sarmaşık sarılmış binalar ve meyve ağaçları rüyanın tamamlayıcı diğer öğeleri.

Reine, Norveç

Norveç’in Atlas Okyanusu kıyısındaki adalarda bulunan Reine Köyü; duru güzelliği, doğası, koyları ve fiyortlarıyla şirin bir masal köyü. Halk tepelere yaslanmış robuer adı verilen kırmızı ve beyaz kulübelerde yaşıyor. Eskiden balıkçı kulübesi olan bu evler bugün turistler için konaklama yerlerine dönüştürülmüş. Reine köyü, Kuzey Kutup Dairesi’nden 100 kilometre yukarıda bulunduğu için Kuzey Işıkları’nın en güzel seyredilebileceği yerlerden biri.

Albarracin, İspanya

Albarracin, oldukça iyi korunmuş tablo gibi bir köy. Orta Çağ’da İspanya’nın merkezi olan Aragon Bölgesi’nde yer alan bu köyde dar sokaklarda gezen ziyaretçileri antik taş kuleler, hardal renkli kale ve şapel sürprizi bekliyor.

Manarola, İtalya

Manarola, Cinque Terre kasabalarından biri olarak turistlerin en çok uğrak yerlerinden biri. Kuzey İtalya’da Liguria Bölgesi’nde bulunan bu renkli kasaba büyük bir kayanın üzerinde konumlanıyor. Renk renk evleri ve farklı mimarisiyle ziyaretçilerin ilgi odağı olan kasabada yaşayanların evlerinin önünde araba yerine tekne bulunuyor.

Bibury, İngiltere

Thames Nehri’nin kolu olan Coln Nehri’nin ikiye böldüğü köy, muhteşem doğasıyla kendine hayran bırakıyor. Tipik dik çatılı taş evler, yemyeşil çayırlar ve sabahları taze pişmiş ekmek kokan sokaklar bu köyün en belirgin özellikleri. Nehirdeki alabalıklar da cabası.

Folegandros, Yunanistan

Yunanistan’da Kiklad Adaları’nın bir parçası olan Folegandros 200 metrelik dik uçurumlar ve sarp kayalıklar üzerinden denizi seyreden bir köy. Beyaz duvarlı ve mavi kapılı evlerin arasında bulunan begonviller, zakkumlar, zeytin ağaçları masalsı görünümü pekiştiriyor. Eşeklerin halen ulaşım aracı olarak kullanıldığı bu adada keçiler dik yamaçlarda otluyor. Folegandros’un anakaraya uzak olması bozulmadan güzelliğini koruyabilmesinin en büyük sebebi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye