0

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi sağlayacak 8 öneri

Bu kış hastalıklardan korunun

Vücut içinde bakterilere ve virüslere karşı bizi koruyan bağışlıklık sistemimiz, özellikle kış aylarında çok daha güçlü olmalıdır. Ancak diğer bir yandan, o kadar da güçlü olmamalıdır. Durum şu ki, bağışıklık sisteminin aşırı güçlenmesi otoimmun hastalıklara (autoimmune diseases: vücut dokularında antijenlere karşı antikor oluşması) neden olabilir.

Yaşam tarzınızda ve gündelik hayatınızda yapacağınız 8 küçük değişiklikle, bağışıklık sisteminizi optimal bir konuma (ne çok zayıf, ne çok güçlü) getirebilirsiniz.

1. Sosyalleşin

Kulağa tuhaf geliyor olabilir ancak arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zaman bağışıklık sisteminiz üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Bir dokunuş bile çok önemlidir. Kucaklaşmak, sarılmak ve diğer samimi dokunuşlar vücudun savunma hücrelerini canlandırarak, kanserojen ve virüs saldırısı altındaki hücrelerin yok edilmesini hızlandırır.

2. Beethoven dinleyin

Müzik dinlemenin de bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bilim adamları sakinleştirici müzik dinlemenin, beynimizde yemek ve seksin etkilediği aynı merkezleri uyardığını ortaya koymuştur.

3. Sesi kısın

Rahatsız edici, istenmeyen bütün sesler kasların gerilmesine, kalp atışlarının hızlanmasına, damarların büzülmesine ve hazımsızlığa neden olur ve vücudumuz stres altında olduğumuz zamanlarda da bu tepkileri verir. Uzun süre gürültülü bir sese maruz kalmak kan basıncı ve kolesterol düzeyinde oynamalara neden olarak, bağışıklık sistemini zayıflatır. Kulak tıkacı takmanız gerekse bile, bulunduğunuz ortamda sizi rahatsız edecek düzeyde bir gürültü varsa, kendinizi bundan koruyun. Mümkünse bulunduğunuz restoran ya da spor salonunun idarecilerinden sesi kısmalarını rica edin.

4. Olumlu bakış açısı

Bağışıklık sistemi aynı zamanda genel oryantasyonunuzla da ilgilidir; diğer bir ifadeyle, düşünce ve duygularınızla. Bu yüzden hayata her zaman olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışın! Pembe gözlükler takmak bağışıklık sistemini güçlendiriyorsa, takmamanın anlamı ne?

5. Kahkaha atın!

Gerçek bir kahkaha atmak, savunma hücreleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kan dolaşımını, sindirimi canlandırırken, tansiyon ve kas gerginliğini düşürür.

6. Beyninizi kullanın

California Üniversitesi, Berkeley’den Nörolog Dr. Marian Diamond, kadınlarda briç oynamanın bağışıklık sistemini de canlandırdığını ortaya koymuştur. Diamond’un araştırmasına göre, bağışıklık sistemi ile beynin planlama, hafıza, sezgi, yargı ve soyut düşünmeden sorumlu kısımları arasında doğrudan bir bağlantı bulunuyor. Dr. Diamond yukarıdaki fonksiyonlardan bir ya da birkaçını içeren her türlü zihinsel faaliyet, bağışıklık sistemimiz için de olumludur.


7. Stresten kaçının

Bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz etkisi olan stresin kendisi değil, stresi algılama ve yaşama şeklimizdir. Aşağıdaki sorulara “evet” ya da “hayır” diyerek hemen durumunuzu test edebiliriz. Stres altında olduğunuz zamanlarda:

 • Başınız ağrıyor mu?
 • Daha hızlı nefes alıp vermeye başlıyor musunuz?
 • Kalp atışlarınızın hızlandığını hissediyor musunuz?
 • Dişlerinizi ve çenenizi sıkıyor musunuz?
 • Karnınızda sorunlar (mide ağrısı gibi) oluyor mu?
 • Kaslarda gerilme, boyunda ağrı hissediyor musunuz?
 • Kendinizi gergin ve endişeli hissediyor musunuz?
 • Üşüme hissi ya da avuçların terlemesi gibi durumlar yaşıyor musunuz?
 • Tedirginlik, sabırsızlık ve sinir bozukluğu hissediyor musunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevaplarda “evet”ler ağırlıktaysa, strese verdiğiniz tepki sağlığınız için olumsuz demektir. Stresle mücadele ve rahatlama teknikleri öğrenmeniz gerekiyor.

8. Kendinizi bakterilerden koruyun

 • Vücut bakım sütleri kullanın: Kurumuş ve çatlamış ciltlere bakterilerin sızması çok daha kolay olduğundan bu bakımı her gün gerçekleştirin.
 • Egzersiz aletlerinin üzerine havlu serin: Bakteriler vücudun ter ve yağında çok daha rahat çoğalırlar. Bu nedenle spor salonunda bir alete geçmeden önce üzerine havlu sermeyi ihmal etmeyin. Gerektiği takdirde spor aletlerinin el tutma yerlerini kullanmadan önce dezenfekte edin.
 • Ev hayvanınızla oynadıktan sonra ellerinizi yıkayın: Ev hayvanlarının tüyleri birçok parazit taşır. Bu yüzden ev hayvanlarının koltuklara ya da yatağınıza çıkmamasını sağlamak en güvenli yol olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0