0

Balmumu, arılar tarafından üretilen ve tamamen doğal olan bir maddedir. Doğal olması nedeniyle birçok güzellik ürünü içerisinde bileşenlerden bir tanesi olarak yer alıyor. Son dönemde popüler olması nedeniyle evde balmumu maskesi yapımı birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi haline geldi. Siz de merak ediyorsanız tarife geçebilirsiniz.

Balmumu Maskesi Nasıl Yapılır?

Balmumu maskesi ile yapılabilecek çok farklı maske tarifleri bulunuyor. Ancak bizim bahsedeceğimiz tarif kırışıklıkları azaltarak hücreleri yenileyen bir maske tarifi olacak. Evde hazırlaması son derece kolay olan bu tarifte sadece balmumuna ve saf zeytinyağına ihtiyacınız olacak.

İlk olarak zeytinyağını avcunuza bir miktar dökün ve yüzünüze güzelce masaj yapın. Cildinizi zeytinyağı ile iyice nemlendirdiğinize emin olmalısınız. Sırada balmumundan 3 kaşık alarak bunu eritmeniz gerekecek. Bunun için 3 kaşık balmumunu cam bir kaseye koyun. Daha sonrasında farklı bir tencere içerisine az miktarda su doldurun ve suyu ocağa yerleştirin. Balmumu bulunan cam kaseyi ise bu tencerenin üzerine koyun ve balmumunun erimesini bekleyin. Cam kasenin su ile temas etmediğinden emin olmalısınız. Eğer temas ediyorsa tenceredeki suyu azaltabilirsiniz.

Isıtma işleminden sonra balmumu ılık ve yumuşak bir kıvama gelince bir bezi ya da havluyu balmumu içerisine daldırın ve çıkarın. Daha sonrasında bu bezi yüzünüze hafifçe yerleştirin. Ancak gözlerinize gelen kısımları keserek almalısınız. Daha kolay olması için bezi balmumuna daldırmadan önce yüzünüzün şekline göre kesebilir ve daha sonrasında balmumu içerisine daldırabilirsiniz.

Balmumu maskesi yüzünüzde 5 dakika durduktan sonra bezi alın ve yüzünüzü iyice durulayın. Eğer istediğiniz sonuçları elde etmek istiyorsanız bu maskeyi haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Balmumu Maskesinin Faydaları

Balmumu maskesi faydaları oldukça fazladır. Bu maske her ne kadar güzellik için tercih edilse de cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Balmumu maskesi ile cilt kırışıklıklarının önüne geçebileceğiniz gibi ciltte oluşacak egzama ve sedef hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Balmumu içerisinde yer alan A vitaminleri cildin yumuşamasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu sayede daha parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca maske uygulama sırasında siyah gözeneklere nüfus ederek siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0