0

Neden diyetleriniz bir türlü istediğiniz sonucu vermiyor?

Beslenme uzmanlarının çoğu zorlayıcı ve amatörce diyetlerin hiçbir işe yaramadığında hemfikirdir. Önemli olan, hayatınızın tamamına uyum sağlayabilecek, sağlıklı bir beslenme programıdır.

1. Önemli olan spor ve egzersiz

Genellikle diyet yaparken daha az yemek yiyerek yağ oranımızı düşürmeye çalışırız. Ancak vücudumudaki yağlardan kurtulma sürecinde, egzersiz ve spor diyetlerden çok daha önemlidir. Bu nedenle önceliğinizi her zaman spora ve aktif bir hayat sürmeye vermelisiniz. Daha az yemek yemeye çalışmak yerine, sporla kalorilerinizi yakmaya yönelin. Düzenli egzersiz ve spor ile, gün geçtikçe daha çok kalori yaktığınızı fark edeceksiniz.

Egzersiz ve sporla kalori yakma süreci ve kas gelişimi ile metabolizmanın hızlanması, yağ yakma sürecini de hızlandırır.

2. Kaslar için diyet!

Diyet yaparken kalori alımınızı düşürdüğünüzden dolayı, kaslara yeterli besin gitmez. Ve açlıkla birlikte vücut otomatik olarak savunmaya çekilir. Savunma anında vücudun yağ biriktirmesinin nedeni “zor zamanlar” için önlem olarak düşünülebilir.

Ancak kas kaybıyla birlikte metabolizmanız da yavaşlayacağı için, kendinizi ne denli zorlarsanız zorlayın daha fazla kalori yakmanız imkan dahilinde değildir.

3. Diyetlerin kısa soluklu olması

Zorlu diyetlerin en büyük dezavantajı kısa vadeli olmalarıdır. Bunun anlamı, iki hafta aç kaldıktan sonra yeniden eski düzene dönmektir. Zaten birçok insanın bu tür diyetleri tercih etmesinin nedeni de budur. Aslına yapılması gereken ufak değişikliklerle bütün hayatınıza yayılacak yeni bir düzene geçmekken, yalnızca iki haftalığına hayatınızı alt üst edecek bir diyetin ne denli yararlı olabileceğini siz düşünün. Zorlu iki haftanın ardından, metabolizmanız da sizinle birlikte hemen eski düzene döner. İki haftada gösterdiğiniz çaba takdir edilesi olsa da, uzun vadeli olarak bakıldığında, çektiğiniz acı ve sıkıntı boşunadır.

Beslenme düzeninizi küçük adımlarla değiştirmek ve istikrarlı bir program ise sizi hedefinize ulaştırabilir. Küçük değişiklikler kalıcıdır.

4. Diyetler sizi acıktırır!

Birçok kısa vadeli diyet kalori alımını ciddi oranda kestiğinden, diyetinizin sürdüğü dönemde sürekli açlık hissetmeniz da oldukça doğaldır. Gerekli miktarda kalorinin olmaması, egzersiz ve gündelik işler için yeterli enerjinin de vücut tarafından sağlanamaması demektir. Bu tür bir diyetle birlikte bir egzersiz programına başlasanız bile, planınızın başarısızlığa uğrayacağı muhakkaktır. Bir yandan kuş gibi yemek yerken, diğer yandan bir atlet gibi spor yapmanız mümkün olabilir mi? Tamam, ilk başta bu yolla biraz kilo verebilirsiniz ancak aynı zamanda kaslarınızın erimesi ve metabolizmanızın da yavaşlaması kaçınılmazdır. Diğer bir deyişle, başlangıç noktasına dönmeniz an meselesidir.

Bu nedenle karbonhidrat alımını sıfırlayan diyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız!

Güç egzersizleri, özellikle de aerobik egzersizlerinin etkili olabilmesi için vücudunuz karbonhidratlara ihtiyaç duyar. Karbonhidratlar fiziksel aktiviteler esnasında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanacağı asıl kaynaktır. Bu nedenle bir diyet programı seçerken, bu programın belli oranda karbonhidrat alımını da içeriyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir anda kalori alımını kesmeniz durumunda, vücudunuz zayıf düşer ve egzersizler için gerekli enerjiden yoksun kalırsınız. Bu yüzden de vücudunuz kalori değil kas yakmaya yönelir. Ve kilo vermek yerine daha da aldığınızı fark etmeniz an meselesidir.

O halde bütün günü salata ve havuçla geçirmek yerine, egzersize ve egzersiz için gerekli olan enerjiye sahip olmaya odaklanın. Gerisi kendiliğinden gelecektir!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0