0

Yürüteç insanlığın kuşkusuz en büyük buluşlarından biri olan, tekerliği kullanarak bebeklerin yürüyebilmesi için yardımcı olan bir gereçtir. Hatta ebeveynler için ayrı bir önemi vardır. Çünkü ebeveynler, yürüteç sayesinde çocukları oyalayabilir, kucaktan uzaklaşmasını sağlayabilirler. Bir diğer önemi ise yürütecin bebekler için çabuk yürümesini sağlayabildiğini düşünmektedirler.

Doktorlar ise, yürüteç konusunda ebeveynler le aynı fikre sahip değiller. Onlar tam tersine çocukların içinde rahat edemediklerini, alanlarının kısıtlandığını ve erken yürümeye bir katkısı olmadığını aksine geç yürümeye neden olduğunu ileri sürmektedirler.

Yapılan araştırmalara göre, bebek sağlığı ve güvenliği açısından yürüteç zararlı bulunmuş ve kullanıma yasaklanması gerektiği belirtilmiştir. Özellikle tek bir dikkatsizlik sonucu büyük kazalara neden olan yürütecin, son zamanlarda haberlerde de çok sık karşılaştığımız örnekleri bulunmaktadır. Yürüteçle merdivenden inmeye çalışan ve bunu bilinçsiz bir şekilde yapan bebeklerin merdivenden aşağı düşmesi sonucu travmatik olaylar yaşanmakta, kafa, kol, bacak kırılmaları ve ciddi kanamalar olması hayatı tehlikeyi arz etmektedir.

Kısacası, bebeklerinizin hem güvenilir bir ortamda yürümesini sağlamak hem de sağlığı açısından rahat olmasını isteyen ebeveynler iseniz, yürüteç den bebeklerinizi uzak tutmalısınız! Yürüteç yerine bebeğinize daha güvenli seçenekler sunabilir, rahat hareket edebilecekleri ve kenarlıklar yaratıp tutunarak yürümelerini sağlayabilecekleri bir ortam hazırlayabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0