0

Bebeklerin su ihtiyacıÖzellikle sıcak yaz aylarında daha fazla su içmek herkese iyi bir fikir gibi gözükse de 6 ay ve daha küçük bebeklerde aşırı su tehlikeli olabilmektedir. Yapılan araştırmalar yeni annelerin yaklaşık %25’inin ilk ayındaki bebeklerine haftada en az 3 defa su verdiklerini ortaya çıkarmıştır.

Susuzluklarına ve aktivitelerine göre kendi su ihtiyaçlarını belirleyebilen yetişkin ve çocuklarda su zehirlenmesi nadiren görünür. Fakat bebekler bunu yapamazlar. Daha büyük çocuklardakinin aksine bebeklerin böbrekleri süzme işlevini daha yavaş yerine getirirler. Bu da kandaki sodyum seviyesinin seyrek olması anlamına gelmektedir.

Su zehirlenmesinin semptomları soluk idrar, günde 8’den fazla bebek bezi kullanmak ve bebeğin normalden daha fazla uyuması ve uyanmakta zorlanmasıdır.

Annelere, sağlıklı bebeklerinin tüm su ihtiyaçlarını anne sütünden veya formül sütlerinden karşılamaları önerilmektedir.

Bir bebek, günde birkaç şişe su veya çok fazla sulandırılmış formü süt nedeniyle su zehirlenmesi geçirebilir.

Su bebeği kalori kazandırmadan şişirir; bu nedenle su takviyesi yapmak bebeğin kilo kaybetmesine veya yetersiz kilo almasına neden olabilir.

Pediyatristler bebeklerin her bir öğünde içinde bulundukları ay sayısından 50-85 gram fazla beslenmelerini önermektedir. Bir öğünde 230 gramdan fazlası genellikle gereksizdir. Oran olarak ise 1/3 su ve 2/3 süt kullanabilirsiniz. Bu orana göre bebek 24 saatlik periyoda eşit olarak dağıtılmış olarak yaklaşık 250 gram su almış olacaktır. Eğer formül süt seyreltilecekse süt oranı %50’den az olmamalıdır.

Sadece 7 ay ve civarı bebeklerde, bebek katı gıdalara başlamışsa, az miktarda su takviyesi yapılabilir.

Su zehirlenmesini hekiminizin tavsiyelerine uyarak engelleyebilirsiniz.

Çeviri : www.acemiyim.com

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0