0
2022 Beijing Kış Olimpiyatları

2022 Beijing Kış Olimpiyatları Ne zaman Başlıyor?

2022 ilk büyük uluslararası spor etkinliği olan ‘’Beijing Kış Olimpiyatları’’ yakında başlıyor. Dört yılda bir düzenlenen olimpiyat oyunlarının kış versiyonu olarak tüm ülkelerin katıldığı bir organizasyondur.

Bu yıl Çin’in Beijing kentinde düzenlenecek olan etkinlikler hakkında bilinmesi gereken bazı hususlar şunlardır. Türkiye’den 7 sporcunun katılacağı etkinliklerde birçok spor dalı mevcuttur.

Öte yandan 4 Şubat 2022’de başlayacak olan 2022 Beijing Kış Olimpiyatları naklen TRT ekranlarından yayınlanacak.

Düzenleme komitesi başkanı Chang Yu, üç senedir hayatımızda bulunan covid-19 ve pandemiyle birlikte insanların biraz daha iyi bir seyir zevki sağlayabilmek için görkemli bir açılış yapılacağını aktardı.

Kış Olimpiyatları, 2008’deki Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan Beijing Ulusal Stadyumu’nda düzenlenecek.

Çin, Kış Olimpiyatlarını düzenlemesiyle birlikte hem yaz hem de kış olimpiyatlarını düzenleyen ilk ülke konumuna gelecek.

Olimpiyatın açılış seremonisi 4 Şubat Cuma günü öğleden sonra düzenlenecek. Ülkemizle saat farkı göz önüne alındığında Türkiye saatine göre öğleden sonraki saatlere denk gelecek

2022 Beijing Kış Olimpiyatları

2008’deki Yaz Olimpiyatlarını yöneten Zhang Yimou, Kış Olimpiyatında da tekrardan karşımıza çıkacak. Planlanan takvime göre açılış seremonisi 1 saat 40 dakikanın altında olması bekleniyor.

Ülkemizden toplamda 7 sporcunun katılacağı  2022 Kış Olimpiyatlarında, sporcularımızın yarışacağı spor dalları şu şekildedir;  ‘Alp disiplini’, ‘Kısa mesafe sürat pateni’, ‘Kayakla atlama’ ve ‘Kayaklı koşu’ kategorilerinde yarışacak.

Kış Olimpiyatları’na katılan sporcularımız ise şu şekilde:

  • Alp disiplini kategorisi: Özlem Çarıkçıoğlu
  • Alp disiplini kategorisi: Berkin Usta
  • Kısa mesafe sürat pateni kategorisi: Furkan Akar
  • Kayakla atlama kategorisi: Fatih Arda İpcioğlu
  • Kayaklı koşu kategorisi: Ayşenur Duman
  • Kayaklı koşu kategorisi: Özlem Ceren Dursun
  • Kayaklı koşu kategorisi: Yusuf Emre Fırat

Pandemi koşulları nedeniyle bazı ülkeler olimpiyatlara katılmayacağını açıkladı:

  • İsveç

Hükümetinden yapılan açıklamalarda, Katılmama nedenlerinin siyasi ya da diplomatik bir boykot olmadığını dile getirirken, İsveç’in pandemi koşulları nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatlarına da katılmadığını açıkladı.

Yapılan açıklama şu şekilde: İsveç’in Çin’e karşı eleştirilerini diplomatik ve siyasi kanallardan iletiyoruz. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na da Kovid-19 nedeniyle katılmadık.” Açıklaması yapıldı.

  • Kanada

Başbakan Trudeau, konu üzerinde Kanada’nın müttefikleri ile müzakere ettiklerini ve Pekin’deki Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacaklarını söyledi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0