-2

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre yalnız kendini düşünen ve kendi çıkarlarını herkesten üstün gören insanlara bencil deniyor. Hepimiz bazen biraz bencil davranıyoruz kabul edelim ama bencilliği yaşam tarzı haline getiren, sürekli “ben, ben” diyen insanlar çok can sıkıcı oluyor. Okurken bile sizi bezdirecek bencil insanların özellikleri yazımız sizler için.

Bencillerin Özellikleri

1. Bencillerin ağzından en çok ben, kendim, benim fikrim gibi kelimeler çıkar ve sizin düşünceleriniz onlar için hiç bir anlamı yoktur. Varsa yoksa kendi bildiklerini okurlar.

2. Davranışları sahtedir. Sevecenlik gösterdiklerini düşünürsünüz, ama bir süre sonra sahte ve abartılı tutumlarıyla kendilerini ele verirler. Menfaatleri gereği hiç sevmedikleri birine bile en yakın arkadaşları gibi davranırlar.

3. Teşekkür etmeye zahmet etmeyen insanlardır. Onlara yardım ettiğinizde ya da bir iyilik yaptığınızda buna mecburmuşsunuz gibi düşünürler.

4. Gereksiz yere inat ederler. Haklı veya haksız oldukları umurlarında değildir. Sadece inat etmek için bile inat ederler.

5. Empati onların lügatında yoktur. Kendileri başkasının yerine bir anlık bile koyamazlar. Sadece ve sadece kendi duyguları önemlidir. Kendi düşündükleri gibi düşünmeyenlerin hiç bir önemi yoktur.

6. Bir menfaatleri olduğu zaman karşı tarafla ilgileniyormuş gibi yapıp şımartırlar. İstediklerini yerine getirdikten sonra hiç bir şey olmamış gibi sizden uzaklaşırlar. Bu uzaklaşma hızı sizleri şaşırtır.

7. Egoları oldukça şişkindir. Egoist oldukları gibi bunu kabul etmez, kendileri gibi olmayanları aşağılamaktan çekinmezler.

8. Kendi çıkarları için başkalarını kullanmaktan çekinmezler. Hatta pişkin pişkin kullandıkları insanları aptal olarak nitelerler.

9. Dünya kendileri için dönüyordur. Bu sebeple onlar özel ilgi ve davranışlarla muhatap olmak isterler. İlgi arsızıdırlar.

10. Hep karşı taraftan iyilik beklerler. Her defasında karşı taraftan iyilik isteyip, sıra kendilerine geldiğinde hiçbir şey yapmak istemezler.

11. Aklınızı karıştırmaya özel zaman harcarlar. Sizin düşüncelerinizle oynayarak kendinizden ve yeteneklerinizden şüphe etmenizi sağlarlar. Aklınızın karışıklığı onların işine gelir. Böylelikle kendi yapmak istediklerini daha kolay yaptıracaklarını düşünürler.

12. Arkadaşlık ya da gönül ilişkileri uzun sürmez. Kendilerini herkesten üstün tuttukları için karşı taraftan hep fedakarlık beklerler.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

-2
hayriye