1
Türk sanat tarihine geçmiş, ilklere imza atmış Türk kadın ressamlar yaşadıkları dönemin çok ötesinde eserler ortaya koymuştur. Türk resim sanatına öncülük eden çalışmalarıyla bilmeniz gereken yeni nesil Türk kadın ressamlar hakkında sizler için yazdık. Bu yazımızda 10 Türk kadın ressam ve eserleri ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

 1. Celile Hikmet

Nâzım Hikmet’in annesi ve Oktay Rıfat’ın teyzesidir. 1880 yılında doğmuş ve 1956 yılında vefat etmiştir. Babası Sultan Abdülhamit’in yaveriyken saray ressamı Fausto Zonaro’dan resim dersi almıştır. Pastel renkleri bolca kullanan Celile Hanım; hamamda çıplak, portre ve çiçek konularında resimler yapmıştır.

2. Mihri Müşfik

1886’da doğmuş, 1954 yılında hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressamdır. Sanayi-i Nefise Mektebi’nde yöneticilik yapmıştır. Özellikle portre resimleriyle tanınır. Atatürk de dahil ünlü kişilerin portrelerini yapmıştır. Tevfik Fikret öldükten sonra onun yüzünün kalıbını almıştır. Bu çalışma ülkemizdeki ilk mask çalışmasıdır.

3. Müfide Kadri

1890 – 1912 yılları arasında yaşamıştır. Ülkemizin bilinen ilk profesyonel müslüman kadın resim öğretmenidir. Münih’te katıldığı bir sergide altın madalya kazanmıştır. Bu başarısıyla yurtdışındaki bir sergide ödül kazanmış ilk kadın sanatçımız olmuştur. Osman Hamdi Bey ve Salvatore Valeri’den dersler almıştır. Natürmortları ve manzara resimleri ile ünlüdür.

4. Fahrelnisa Zeid

Sadrazam Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kızkardeşidir. 1901 yılında doğmuş 1991 yılında vefat etmiştir. Dünya çapında üne kavuşmuş bir sanatçıdır. Özellikle geniş ebatta çalıştığı soyut resimler ve çok renkli desenleri ile tanınır.

5. Sabiha Bozcalı

1903 yılında doğan Sabiha Hanım 1988 yılında vefat etmiştir. Münih, Berlin ve Sanayi-i Nefise Mektebi’nde resim eğitimi almıştır. En önemli özelliği endüstri üretimini eserlerinde konu edinen ilk kadın ressam olmasıdır. Endüstri tesisleri dışında manzara ve natürmortlar da resmetmiştir. Desen ve tramp çalışmaları uygulamıştır.

6. Aliye Berger

Ülkemizin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından olan Aliye Berger 1903 – 1974 yılları arasında yaşamıştır. Halikarnas Balıkçısı ve Fahrelnisa Zeid’in kardeşidir. Dışa vurumcu oyma baskılarıyla dikkat çeker. Eserlerinde fantastik öğeler kullanmıştır.

7. Hale Asaf (1905 – 1938)

1905 yılında doğmuş, 1938 yılında vefat etmiştir. Berlin’de ve Sanayi-i Nefise Mektebi’nde resim eğitimi almıştır. 1925 yılında sınavı kazanıp Avrupa’ya eğitime gönderilen ilk kadın sanatçı olmuştur. Resimlerinde Cezanne tarzı bir üslup kullanmıştır.

8. Maide Arel

Ülkemizde kadın sanatçıların örgütlenmesinde etkin rol üstlenmiş olan Maide Arel 1907 – 1997 yılları arasında yaşamıştır. Kübizmden hareket etmiş ve geometrik soyutlamalar kullanmıştır. Kübist üslupla yöresel motifleri başarı şekilde kullanmıştır.

9. Eren Eyüboğlu

1907 – 1988 yılları arasında yaşamıştır. Resim eğitimini Romanya Yaş Güzel Sanatlar Akademisi’nde almıştır. Okulu bitirdikten sonra Paris’e gitmiştir. Monet ve Cezzane’nın eserlerini incelemiş, röprodüksiyon çalışmıştır. Bedri Rahmi Eyüboğlu ile evlendikten sonra resimlerinde Anadolu insanının yaşam biçimini yansıtmıştır. Yarı soyut ve dışa vurumcu bir üslubu vardır.

10. Bedia Güleryüz

1903 yılında doğmuş, 1991 yılında vefat etmiştir. Hat sanatıyla ilgilenen bir aileye mensup olmasına rağmen resim sanatına yönelmiştir. Sanayi-i Nefise Mektebi’nde öğrenim görmüştür. İzlenimcilik akımında kendini geliştirmiştir. Berlin’de Arthur Kampf ile birlikte çalışmıştır. Eserlerinde doğayı resmetmiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

1
hayriye