0

Uzun zamandır yazmamanın coşkusu ve heyecanı ile bu sefer sanırım bayağı bir döktüreceğim.

Ailecek bizde gelenek haline gelen Gökçeada sevgisi, her sene olduğu gibi yine bu sene senelik iznimizin ilk kısımında bizi adaya doğru sürükledi. Bu sene çocuğumuzun ısrarı ile, gelenek haline gelen köy evinde konaklama geleneğimizi bozarak, apart otel konseptli, şirin bir motel olan “Yeni Bademli Konuk Evi’nde” konakladık. Konaklama ve ada tecrübemize yazının ilerleyen kısımlarında yer vereceğim fakat  öncelikle ada hakkında çok bilgisi olmayanlar için Gökçeada hakkında ufak bir takım pratik bilgiler paylaşayım;
– Gökçeada Türkiye’ nin en batısında yer almaktadır (Güneşin en son battığı yer).
– Dünya üzerinde kendi suyunu (temiz su) üreten ve su kaynakları bakımından 2. adadır.
– Organik tarım bölgesidir.
– Kafi miktarda rüzgar alması nedeni ile, rüzgar sörfü ve diğer su sporları için ideal bir merkezdir.
– Kumsalları nispeten (Yerleşimden uzak olması nedeni ile) tenhadır ve tam bir seyir keyfi vardır.
– Her türlü konaklama imkanı mevcuttur. Çadır, kamp, köy evi, pansiyon, motel, otel.
– Türkiye’ nin en hesaplı tatil yapabileceğiniz adasıdır.

Bu ufak bilgilendirmeden sonra asıl can alıcı tüyolara gelelim.

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Biz ulaşım olarak otobüsle gitmeyi tercih ettik; Ayrıca Şehir Merkezi Çanakkale’ ye Türkiye’nin muhtelif illerinden direkt otobüs ulaşımı mevcut. Çanakkale iskelesinden bineceğiniz feribot ile önce Eceabat ardından minibüs yolu ile sizi Gökçeada’ya ulaştıracak olan feribotun kalktığı Kabatepe iskelesine ulaşabilirsiniz. Çanakkale’ den geçerken Gökçeada yönüne devam edeceğinizi söylediğiniz takdirde aldığınız biletle Gökçeada’ feribotuna ekstra olarak bir ücret ödemiyorsunuz. Feribot seferleri kışın 4 saatte bir olmasına karşın, yazın 2 saatte (tek saatlerde) karşılıklı olarak yapılmaktadır. Bayram ve özel günlerde bu seferler ilave seferlerle desteklenmektedir. Yola çıkmadan önce GESTAŞ ‘în sitesinden feribot saatlerine bakarak yola çıkmanızda fayda olacaktır.

Kendi aracınız ile gelecekseniz, Gelibolu-Eceabat yönünde ilerlerken, Eceabat’ a tahmini 5-6 Km kala Kabatepe yol ayrımından girerek, feribota ulaşabilirsiniz.

Konaklama Opsiyonları

Gökçeada alternatif konaklama ve her bütçeye hitap etmesi bakımında geniş bir konaklama seçeneği sunmaktadır. Örneğin geceliği 25-30 tl çadırda kalabileceğiniz gibi, 400-500 TL ye çok lüks bir otelde de konaklayabilirsiniz.

Biz önceki senelerde Yeni Bademli Köyünde köy evi tercih ediyorduk. Apart tipinde olan bu evlerde (2+1) genellikle 2 aile sıkıntısız birlikte konaklayabilmekte ve inanmayacaksınız ama gecelik fiyatları 150 TL. den başlamakta.

Bu sene çocuğumuzun Otel ısrarı nedeni ile, otel ve ev ortamını birlikte yaşamak istedik ve yine Yeni Bademli Köyünün merkezinde bulunan “Yeni Bademli Konuk Evi” ni keşfettik. Otelin değişik konseptte 2-3 alternatif oda çeşidi mevcut. Biz 1+1 dubleks (Çatı Katı) odalarından bir tanesini tuttuk. Geceliği yüksek sezonda 300 TL olan bu odada, yattığımız yerden yıldızları izlemek muhteşemdi.

Henüz İstanbul’dan çıkmadan önce otel yöneticisi Gökhan Bey’le yaptığımız görüşme sonrası, Adaya erken düşeceğimizi mümkünse otelde bekleyeceğimizi söyledik ve hiç bir sorun olmayacağı cevabını aldık. Sabah erken saatlerde bizi otelde güler yüzle karşılayan ekip öncelikle hizmetimiz dahilinde olmamasına rağmen bize açık büfe bir ada kahvaltısı ısmarladılar. Akabinde odamızın boş olmadığı, fakat aynı segmentte başka oda olduğunu dilerek buraya yerleştirebileceklerini söylediler. Emin olun çok mutlu olduk.

Özetle Otelde kaldığımız 5 gün boyunca;
– Hizmette (****** 5 Yıldız veriyorum) ve hijyende hiç bir problem yaşamadık.
– Otelin açık ve kapalı (cafe) alanlarını kullanımda hiç bir sorun yaşamadığımız gibi, sürpriz çay-Kahve vb. ikramlar oldukça hoşumuza gitti.
– Akşam yemekleri için otelin mutfağını tercih ettik. Otel görevlilerinde Harun Bey’in Gastronom olması nedeni Alacarte olarak hazırlanan menüler, hem hesaplı, hem de acayip lezzetli. Özellikle kasap köfte ve el yapı mantılarını tavsiye ederim. Tek sorun menünün çok alternatifli olmaması fakat yakın zamanda onuda aşacaklarına inanıyorum
– Adayla ilgili herhangi bir desteğe ihtiyaç olduğunda otel personeli etrafınızda pervane oluyor. Örneğin yerel bir ürün almanız gerecek, personel bulup buluşturup ya ürünü sizinle, ya da sizi ürünle buluşturuyorlar.

Gökçaada’da ilk defa bu konseptli bir yerde kalmamıza rağmen çok memnun kaldık. Dileyen takipçerimiz için altta yazıda geçen, otel ve ulaşımla ilgili linkleri altta paylaşıyorum Tüm bunların yanında Gökçeada ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa volkan@baylan.xyz adresinden soracağınız her soruya içtenlikle cevap verebilirim…

Keyifli tatiller.

Yeni Bademli Konuk Evi: http://www.yenibademli.com
Feribot Saatleri İçin: http://www.gdu.com.tr
Gökçeada Otobüs Bileti: http://www.truvaturizm.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0