0

Böbrekler vücudun en önemli organlarından ikisidir. Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumludurlar. Böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı olmasında da yardımcıdırlar.
Kronik böbrek hastalığı toplumda çok yaygındır. Fakat geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Pek çok kişi bu hastalığın farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının sadece yüzde 10 bu rahatsızlığın farkındadır.

Belirtileri Nelerdir?
Böbrek işlevleri azalırsa, kan temizlenemez ve kanda bulunan zararlı maddeler artar. Bu da kişilerde halsizliği ve kansızlığa neden olmaktadır.Böbrekler kanı yeteri kadar temizleyemez hale gelirse, zararlı maddelerin kana geçmesine neden olur, bu durum beraberinde kişide uyuyamama oluşur.Aynı zaman da iştahsızlık, idrar kaçırma veya idrarından kan gelmesi, el ve ayak bileklerinde şişkinlik, göz altında şişkinliklerin oluşması gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu belirtilerden en az biriyle karşılaşıldığı taktirde erken tanı için muhakkak doktorunuza gözükmeniz gerekmektedir. Çünkü geneline bakıldığında böbrek hastalığı, hastalığın son evresinde yukarıda yazılan belirtileri göstermektedir.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?
• Düzenli egzersiz yapmalısınız
• İdeal vücut ağırlığınız da olmalı, fazla kilolardan kurtulmalısınız.
• Sigara içmemelisiniz.
• Tuz ve şeker tüketimini en aza indirmelisiniz.
• Yeterli miktarda sıvı almalı, bol bol su içmelisiniz.
• Aşırı alkolden uzak durmalı, zarar verecek içeceklerden kaçınmalısınız.
• Doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz ilaç kullanmamalısınız.

Tedavisi Nedir?
Öncelikle hastalığın hangi evrede olup olmadığı teşhis edilmelidir ki doktor kontrolü altında tedavi stratejisi belirlenmelidir. Hastalığın ilk evresinde ilerlememesi içi durdurulabilir ilaç kontrollü tedavi yolu izlenir. Bu etki etmez ise ve hastalık ilerlerse, destek tedavi sürecinin başlaması gerekir. Hastanın diyaliz tedavisi başlamış olur. Bu evrede etki etmez ve hastanın günden güne şikayetleri artmaya başlarsa, böbrek nakli için hazırlık yapılması gerekmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0