0

İdrar, idrar yoluna geçmeden önce böbreğin orta bölümünde toplanmaktadır. Bu bölgede idrardaki ürik asit ve kalsiyum gibi maddelerin krisalleşmesi sonucu ile bir araya gelerek kümeleşmesine böbrek taşı olarak adlandırılmaktadır.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

  • Koyu renkli ve kokulu idrar, idrarda kan
  • İdrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma isteği
  • Kusma ve mide bulantısı
  • Karın bölgesinde oluşan şiddetli kramp ve ağrılar

Yapılan araştırmalara göre;  böbrek taşının orta yaşlı kişilerde ve gençlerde görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca böbrek taşının erkeklerde görülme oranı kadınlardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Kanın süzülmesi sırasında vücutta bulunan fazla kalsiyumun atılması ile idrar da bulunan maddelerin ve ürik asitten meydana gelen birleşimine böbrek taşı oluşmaktadır.

Böbrek Taşına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Günde bol su tüketmeye özen göstermeli, asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Beslenmemize dikkat edere daha az yağlı ve daha az tuz tuketmemiz gerekmektedir. Hatta mümkünse, tuzu tamemen hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri tercih etmeli, düzenli egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz . Bunu yanı sıra alkollü içeceklerden biranın böbrek taşı riskini arttırdığı ve şarabın ise koruyucu etki gösterdiği de tescillenmiştir.  Ayrıca, mümkün oldukça sitresden kaçınmamız gerekmektedir!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0