0
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Pastil Tarifi
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Pastil Tarifi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Pastil Tarifi

Evimizde kendi hazırladığımız formüllerle boğaz ağrınızı hafifletebilir ve ortaya çıkan öksürüğünüzü engelleyebilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz basit 2 pastil tarifi bulunmaktadır.

Boğaz ağrınız ve öksürüğünüzün var ise boğanızda tahriş olan bölgeler oluşmuş olabilir. Bunu kolayca ve doğal yollar ile geçirmek istiyorsanız aşağıda tarifi bulunan doğal pastilleri deneyebilirsiniz.

Evde yapılan boğaz pastilleri yapımı kolay ve oldukça hızlıdır. Tamamen bitkisel ürünlerin bir araya gelmesi ile yapılan pastiller iyileştirici ve iltihap önleyici durumu vardır. Doğal pastiller boğazınızda oluşan öksürüklere karşı da önleyici özelliği bulunur.

Tarif 1: Limon ve ballı pastil

Bu tarif için ihtiyacınız olacak malzemeler şunlardır:

– 125 gr şeker

– 3 yemek kaşığı bal

– 1 çay kaşığı su

– 5 damla limon suyu

– Pişirme kağıdı

– Tava

Evde Pastil Yapılır?

Şeker, su ve bal karışım ile oluşturulan bu doğal pastiller toplamda 10 dakika içerisinde hazır hale gelmektedir. Karışım kaynama noktasına gelene kadar ve şekerin rengi kahverengi bir hal alana kadar pişirilmesi gerekmektedir.

Daha sonra altı kapatıldıktan sonra ılık hale gelmesiyle birlikte limon eklenmelidir. Karışım hazır hale geldikten sonra pişirme kağıdının üzerine serilerek kurumasını ve sertleşmesi beklenmelidir. Yapılan karışım sertleştikten sonra küçük küreler halinde yuvarlanarak kullanım haline getirilmelidir.

İkinci Pastil Tarifi

Malzemeler:

Zencefilli ve karafilli karışım,

– Küçük bir tava veya tencere

– 1 büyük su bardağı şeker

– Yarım su bardağı su

– 1 yemek kaşığı limon suyu

– 1 yemek kaşığı bal

– Yarım çay kaşığı zencefil

– Yarım çay kaşığı karanfil

– Pişirme kağıdı

Zencefil ve Karafilli Pastil Nasıl Yapılır?

Diğer yapılan işlem gibi bir tencere yardımıyla içine eklenen şeker, su ve bir yemek kaşığı limon suyu ile yapımına başlanılmaktadır. Bu ürünlere ek olarak bal, yarım çay kaşığı karanfil ve zencefil eklenmelidir.

Bu karışım bir araya getirildikten sonra ateşin üzerine koyularak kaynatılmaya başlatılmalıdır. Karışım kaynama noktasına geldikten sonra altı kısılarak 15-20 dakika daha kısık ateşte durması gerekmektedir.

Pişirme işlemi bitirildikten sonra oluşan sıvı yoğun ve şurup şeklinde olmalıdır. Pişirme kağıdına diğer pastili yaparken uyguladığımız gibi küçük toplar halinde soğumaya bırakılmalıdır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0