0

Boyun ağrısıBoyun ağrısı ile uyanıyorsanız bir nedeni olmalı!

Kullanılan yastığın birkaç yılda bir değiştirilmesi gerektiğini pek az insan bilir. Yastık içindeki malzeme kullandıkça topaklaşır ve miadını dolduran bir yastıkla dinlendirici bir gece uykusu uyumanızın imkanı yoktur.

Sabahları yorgun, bitkin ve boynunuzda can sıkıcı bir ağrı ile mi uyanıyorsunuz? Muhtemelen, yoğun dikkat ve konsantrasyon gerektiren işler nedeniyle zor bir gün geçirdiğiniz için boyun ağrısı çekiyor olabilirsiniz veya uykusuz da kalmış olabilirsiniz. Kronik olarak boyun ağrısından muzdaripseniz bunun nedeni yastığınızın, olması gerektiği şekilde, boyun bölgenizi desteklememesi ve omurganızı hizalamamasıdır.

Boyun ağrısı ve rahatsız bir uyku için en iyi çözüm eski yastığınızdan kurtularak anatomik bir yastık satın almaktır. Tercihinize göre, kuştüyü, elyaf dolgulu veya hafıza köpüklü yastıkları seçebilirsiniz. Hatta karabuğday dolgulu yastıklar bile piyasada bulabileceğiniz yastıklardan. Yastık seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kaliteli malzemeden üretilmiş anatomik özelliğe sahip olmasıdır.

Satın alacağınız yastığı araştırırken piyasada pek çok ucuz türüne rastlamanız mümkün. Fakat eğer, insomnia(uykusuzluk), sırt ağrısı ve boyun ağrısı gibi ciddi problemler yaşıyorsanız kaliteli bir yastık fiyatına değecektir. Müşterilerinin konfor ve sağlıklarına önem veren pek çok birinci sınıf otel bile stoklarında anatomik yastık bulundurmaktadır. Eğer kaliteli bir uykunun arkasındaki nedeni merak ediyorsanız cevap yataktan önce yastıktır.

Yastığınızı değiştirirken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç önemli nokta bulunur.

Herşeyden önce, yastığın malzemesini ve olası alerjenik koşulları göz önünde bulundurmalısınız. Sonrasında yastığın stilini, rahat olup olmadığını dikkate alın. Özel olarak dizayn edilmiş hafıza köpüklü anatomik yastık, uyku kalitesi ve sağlık nedenleriyle terapatik uyku pozisyonunu korumak isteyenler için en doğru seçim olacaktır. Uyku pozisyonunuzu etkileyen herhangi bir medikal durum olması bile hafıza köpüklü yastıkların size sunacağı konfordan yararlanmak isteyebilirsiniz.

Yastığınızı, boynunuza basınç yapmaması ve nefes alıp vermenizi sekteye uğratmaması için, ne yüksek ne de alçak olan uygun ölçüde seçtiğinizden emin olmalısınız. Genellikle standart ölçüler herkes için uygun olsa da yastık ölçülerine mutlaka göz atmayı unutmayın.

Peki yastığınızı hangi sıklıkla değiştirmelisiniz? Aslında bu sorunun cevabı sizin uyku stilinize ve kullandığınız yastığın kalitesini bağlı. Kaliteli bir yastığı birkaç sene boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz. Hatta daha da kaliteli olanlar 15 yıla kadar dayanabilmektedirler. Uzun süre kullanmak üzere satın alacaksanız yastığı hijyen açısından da değerlendirmeniz ve mümkünse bakteri barındırmayan gümüş iyonlu yastıkları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Tercihiniz ne olursa olsun şu bir gerçek ki, tüm bu faktörlere dikkat ederek aldığınız yeni yastığınızda uyuduğunuzda bir daha asla eskisi gibi yorgun ve ağrılarla uyanmayacaksınız!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0