Bruxism (Diş Gıcırdatması) Nedir? Etkileri Nelerdir?


0
6 paylaşım
Uyuyan çocuğunuza baktığınızda, huzurlu ve sessiz bir uykuda olduğunu görmek istersiniz. Ancak bazı ebeveynler, çocuklarda yaygın olan bruxism denilen, dişlerde sert gıcırtı ve  sürtünme seslerini duyarlar.

Uyuyan çocuğunuza baktığınızda, huzurlu ve sessiz bir uykuda olduğunu görmek istersiniz. Ancak bazı ebeveynler, çocuklarda yaygın olan bruxism denilen, dişlerde sert gıcırtı ve  sürtünme seslerini duyarlar.

Bruxism Nedir?
Bruxism, dişlerin sürtünmesi veya çenelerin sıkılması eylemleri için tıbbi bir terimdir. Pek çok çocuk (uzmanlara göre her 10 kişiden 2 ila 3’ü) bruxism yaşamaktadır. Bruxism, genellikle derin uyku aşamalarında veya çocuklar stres altındayken olur.

Bruxism’in Nedenleri
Uzmanlar, bruxism’in neden gerçekleştiğinden her zaman emin değildir. Bazı durumlarda, çocuklar üst ve alt dişlerinin doğru şekilde hizalanmamasından kaynaklı olarak dişlerini sıkabilir veya gıcırdatabilirler. Kimi çocuklar ise, kulak ağrısı veya diş çıkarma gibi acıya bir tepki olarak yaparlar. Çocuklar, ağrılarını azaltmanın bir yolu olarak dişlerini gıcırdatabilirler, bu işlem tıpkı bir boğaz kasına masaj yapmayla eş değerdir. Zamanla pek çok çocuk sürtünme ve gıcırdatmayı başarılı bir şekilde aşarlar.

Stres (genellikle sinirlilik hali, gerginlik veya öfke) başka bir nedendir. Örneğin, bir çocuk okulda bir sınava veya rutinindeki bir değişiklik için endişelenebilir (yeni bir kardeş veya yeni bir öğretmen). Ebeveynler ve kardeşlerle tartışmak bile diş sürtünmeleri veya çene sıkışmalarını hızlandırmak için yeterli strese neden olabilir.

Hiperaktif olan bazı çocuklar da bruxism olduğu bildirilmiştir. Ayrıca bazen diğer tıbbi durumları olan (beyin felci gibi) veya bazı ilaçları alan çocuklar bruxism geçirebilirler.

Bruxism’in Etkileri
Birçok bruxizm vakası kötü etki göstermeden tespit edilirken, diğerleri baş ağrısı ya da kulak çukurlarına neden olur. Genellikle, öğütme sesi (gıcırdama) nedeniyle diğer aile üyelerine rahatsız edici gelmektedir.

Bazı durumlarda, bruxism diş minesini aşağıya çekebilir, kesici dişleri aşındırabilir, sıcaklık hassasiyetini artırabilir ve temporomandibular eklem hastalığı (TMJ) gibi ciddi yüz ağrısı ve çene sorunlarına neden olabilir. Ancak dişlerini gıcırdatan çocukların çoğu, gıcırdama ve sıkma işlemleri çok fazla olmadıkça, TME problemi yaşamaz.

Bruxism Teşhisi
Dişlerini gıcırdatan birçok çocuk bunun farkında bile değildir. Bu yüzden sorunu tanımlayan kardeşleri veya ebeveynleri sık sık bruxisme maruz kalan çocuğu kontrol etmeli ve izlemelidir.

İzlenecek bazı işaretler:

 • Çocuğunuz uyurken sesli gıcırdama,
 • Sabah uyandıktan sonra ağrılı bir çene veya yüz şikayeti,
 • Çiğneme esnasında ağrı,
  Çocuğunuzun dişlerini aşındığını düşünüyorsanız, sıradışı aşınma ve yıpranma için muayeneye gerek olduğunu unutmayın. Diş hekiminizi ziyaret edin.

Hasar bulunursa, diş hekimi çocuğunuza aşağıdaki gibi birkaç soru sorabilir:

 • Yatmadan önce nasıl hissediyorsun?
 • Evde veya okulda bir şey hakkında endişeleniyor musun?
 • Birine kızdın mı?
 • Yatmadan önce ne yaparsın?
  Muayene, dişçinin nedeninin anatomik (yanlış hizalanmış dişler) veya psikolojik (stres) olup olmadığını görmesine ve etkili bir tedavi planı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Bruxism tedavisi
Çocukların çoğu, bruxismi aşmaktadırlar, ancak ebeveyn gözlemi ve diş hekimi ziyaretlerinin birlikteliği sorunu çözene kadar kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Öğütme ve sıkma işleminin çocuğun yüzünü ve çenesini dişlerinize sıktığı veya zedelediği durumlarda, diş hekimleri özel bir gece koruyucusu diş aparatı önerebilirler. Çocuğun dişleri için biçimlendirilmiş olan gece koruyucusu, sporcular tarafından giyilen koruyucu ağızlıklara benzer. Ağızlığa alışmak biraz zaman alabilir, ancak vakaların çoğunda olumlu sonuçlar hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bruxism ile Çocuklara Yardım
Nedenin fiziksel veya psikolojik olmasına rağmen, çocuklar yatmadan önce rahatlayarak, örneğin sıcak bir banyo veya duş alarak, birkaç dakikalık dinlendirici müzik dinleyerek veya bir kitap okuyarak bruxismi kontrol edebilirler.

Stresin neden olduğu bruxism için çocuğunuzu neyin sinirlendirdiğini sorun ve yardım etmenin bir yolunu bulun. Örneğin, ilk kamp gezisi için evden uzak durmaktan endişelenen bir çocuğun gerektiğinde annenin veya babanın yakınlarda olacağına dair güvence alması gerekebilir.

Yeni bir şehire taşınmak gibi sorun daha karmaşıksa, çocuğunuzun endişelerini tartışın ve korkuları hafifletmeye çalışın.

Nadir durumlarda, temel stres düşürücüler, bruxismi durdurmak için yeterli değildir. Çocuğunuz uyumakta zorluk çekiyorsa veya normalden farklı davranıyorsa, diş hekiminiz veya doktorunuz tarafından daha fazla değerlendirme önerebilir. Bu, stresin nedenini ve uygun tedavi sürecini bulmanıza yardımcı olabilir.

Bruxism Ne Kadar Sürer?
Çocukların çoğu süt (bebek) dişlerini kaybettiğinde gıcırdatmayı durdurur. Ancak, bazı çocuklar ergenlik döneminde de gıcırdatmaya devam edebilirler. Bruxisme stresin yol açtığı durumlarda, stres hafifletilinceye kadar devam eder.

Bruxism önlenmesi
Bazı bruxism vakaları, çocuğun büyüme ve gelişmeye karşı doğal tepkisi olduğu için çoğu vaka önlenemez. Yine de stres kaynaklı bruxizmden kaçınılabilir. Bu nedenle çocuklarınızla düzenli olarak konuşun ve stresle baş etmelerine yardımcı olun. Çocukları rutin diş muayenesine götürmek, bruxismi bulmaya ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kaynak:kidshealth.org


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

0
6 paylaşım

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı