0
Son 100 yılda yapılan icatlar, yaşamımızı ciddi oranda değiştirdi. Televizyonun icadı, internetin icadı, cep telefonunun icadı hemen aklımıza gelen önemli icatlar. Peki geçmiş yüzyıllarda hiç mi önemli icat olmadı? Eski çağlarda insanlar bugün bile sırrı çözülemeyen neler icat etti? Bu yazımızda antik çağ teknolojileri ile ilgili sizleri şaşırtacak bilgiler bulacaksınız.

Rum Ateşi

İlk kez Peloponez Savaşı’nda kullanılan kızgın kömür, zift ve kükürt karışımından oluşan bu karışımın özelliği karada yandığı gibi suda da yanması. Üstüne su dökülünce sönmeyen ateş, aksine daha da alevlenmektedir. M.S. 660’larda reçine, zift, kükürt, kireç, nafta ve güherçile ile etkisi arttırılmıştır.

Arşimet’in Ölüm Işını

Ünlü bilim insanı Arşimet M.Ö. 212 yılında çok büyük bir ayna yapmış ve şehri kuşatan Roma gemilerini güneş ışınını yansıtarak kilometrelerce öteden yakmıştır. Bu ışına tarihte Arşimet’in Ölüm Işını denir.

Aşoka Sütunu

Dünyanın en ilginç yapılarından biri olan bu sütun Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunuyor. Gupta İmparatorluğu zamanında M.S. 320 – 495 yılları arasında yapılmış. 1600 yıldan beri korozyona meydan okuyan sütun antik bir metalürji mucizesi. Demir, oksijen ve hidrojen bileşiğinden oluşan misawite katmanı Aşoka Sütunu’nu yapıldığı ilk günkü gibi koruyor.

Aeolipile

M.S. 10 – 70 yılları arasında yaşayan fizikçi, matematikçi İskenderiyeli Heron, buhar türbinin atası sayılan Aeolipile adında bir cihaz geliştirmiştir. Bu cihaz aynı zamanda jet motorunun da öncüsüdür.

Mithridatium

Pontus Kralı VI. Mithradates’in icat ettiği söylenen Mithridatium; her zehre karşı etki eden bir panzehir formülü. Küçük yaşından itibaren annesinin onu öldürteceği korkusuyla yaşayan VI. Mithradates zehirler konusunda uzman olmuş, bugün bile nasıl yapıldığı bilinmeyen bu panzehri bulmuştur.

Lycurgus Kupası

Sırada 1990 yılına kadar sırrı çözülemeyen Lycurgus Kupası var. M.S. 4. yüzyılda imal edilen kupa önden ışığa tutulduğunda yeşil, arkadan ışığa tutulduğunda kırmızı renkte oluyor. Kupanın sırrı, sofra tuzu tanesinin binde biri boyutundaki gümüş ve altın parçacıklarının zemindeki cama emdirilmesi…

Baigong Boruları

150 bin yıllık borular Çin’de 2007 yılında meydana gelen bir depremle ortaya çıktı. Laboratuvar testleri yapıldıktan sonra boruların radyoaktif olduğu anlaşıldı. Boruların yapıldığı malzemenin içeriği bugün bile sırrını koruyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye