0

C Vitamini ile GüzellikYaşlanma belirtilerini tersine çevirmek ve gençlik ışıltasını korumak hepimizin en güçlü arzularındandır. Ancak, profesyonel ve sosyal yaşamlarımızın meşguliyetlerini göz önünde bulundurduğumuzda güzellik kürleriyle uğraşmak aklımızdaki en son şeydir. Bu ihmalkarlığımızın yansımaları, yavaş yavaş, solmuş cildimizde, dökülen saçlarımızda, artan koyu halkalarda ve kırılan tırnaklarımızda kendini göstermeye başlar. Sonradan telaşa kapılmamak için, güzelliğinizi en baştan korumanın sırrını öğrenmek üzeresiniz. C vitamini, pek çok cilt problemine karşı eski zamanlarda kullanılan ev yapımı ilaçların gizli içeriğidir. Peki C vitamini size nasıl yardım edebilir:

Işıltılı bir cilt için C vitamini
Sert ve değişken hava koşulları cildinizin kurumasına ve solmasına neden olur. Rahatsız edici bu kuruluk, daha sonra yara ve acıya neden olacak kaşıntılara yol açar. Cilt kurumasını önlemenin en basit  yolu, beslenme programınızda C vitaminine ağırlık vermektir. Vücudumuz bu önemli vitamini üretip depolayamadığından genellikle takviye olarak almamız gerekmektedir. Günlük 60 mglık C vitamini cildinizin kurumasını engelleyerek ihtiyacınız olan nemi geri kazandıracaktır. C vitamininin en önemli özelliği kolajen oluşumuna ve cildin elastikiyet kazanmasına yardımcı olmasıdır. Kolajen, cilt yapısından sorumlu bir çeşit liftir. Dolayısıyla daha güçlü bir cilt yapısı sizi yaşlanma belirtilerinden ve erken yaşlanmadan korur. Güneşlenme gibi faktörlerle güneş ışınlarının neden olduğu yaşlanma ve kırışıklıklar türündeki hasarlardan korunmanın en etkili yolu beslenmenize turunçgiller ve sebzeleri dahil etmektir.

Akne izleri için C vitamini
Akne probleminin en can sıkıcı tarafı neden olduğu izlerdir. Eğer izler hafif seviyedeyse makyajla maskelemek mümkün olabilir. Ancak izlerin daha koyu olduğu durumlarda bunları saklamak daha büyük bir mücadele gerektirir. Üstelik bu izlerden kurtulmak da uzun bir zaman gerektirir. Limon suyunda bol miktarda bulunan C vitamini, akne izlerinden yavaş yavaş kurtulmanızı sağlayacak en mükemmel çözümdür. Yüksek miktarda sitrik asit içeren limon suyu cilt üzerindeki ölü derinin atılmasına da yardım eder. Ayrıca yeni cilt hücrelerinin oluşmasını destekleyerek cildinize eski parlaklık ve ışıltısını da geri kazandırabilir. Akneden etkilenen bölgenin üzerine bir parça pamuk yardımıyla yapacağınız bölgesel uygulama koyu izlerin hafiflemesini sağlar.

 C vitaminli kozmetik ürünleri
C vitamini içeren kozmetik ürünlerini kullanmak cildinizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bunu en basit yoldan, C vitamini içeren dudak nemlendiricilerini kullanarak test edebilirsiniz.

Saç dökülmesi için C vitamini
Saç dökülmesinin en temel nedenlerinden biri vücuttaki C vitamini eksikliğidir. C vitamini, saçın zarar görmesini, kuruluk nedeniyle kırılmasını ve aşırı saç dökülmelerini engeller. Saçın sağlıklı büyümesi ve doğal bir şekilde bakımının yapılması için de C vitamini şarttır. C vitamini saçı kökünden besleyerek zorlu hava koşullarını karşı daha dirençli kılar. İlginçtir ki; C vitamini, saçların gizli düşmanı olan stresle mücadelede de etkin bir rol oynar.

Pigmentasyon için C vitamini
Dengesiz pigmente olmuş cilt, başımıza gelecek en kötü komplikasyonlardan biridir. Pigmentasyon, UV ışınlarına aşırı biçimde maruz kalmaktan kaynaklanır. Saatlerce güneş ışınına maruz kalan cilt, bu ışınları absorbe edebilmek için daha fazla melanin üretmeye başlar. Ayrıca, aynı amaçla melanosit de kullanır. Melanosit düzeyi yükseldiğinde, cilt bronzlaşmaya başlar. Aşırı dozda melanosit şse pigmentasyona neden olur. Çil ve benekler pigmentasyonun en tipik işaretleridir. Bu durumda, etkilenen bölgeyi limon suyuyla temizlemek ve bol miktarda sitrik asit tüketmek, cilt komplikasyonlarını hafifletmenin ve pigmentasyonu azaltmanın en iyi yoludur.

C vitamini kaynakları
C vitamini suda çözünen bir vitamin olduğundan vücudumuz bu vitamini depolayamaz. Bu nedenle mutlaka dışarıdan takviye edilmelidir. Portakal, greyfurt, limon, kivi, mango, papaya, ananas, çilek, ahududu, yabanmersini, kızılcık, kavun ve karpuz C vitamini için mükemmel kaynaklardır. Aynı zamanda, brokoli, Brüksel lahanası, karnıbahar, kırmızı-yeşil biber, ıspanak, lahana, şalgam gibi yeşil yapraklı sebzeler; tatlı ve beyaz patates ve domates de bu önemli vitamin için zengin kaynaklardandır.

C vitamini bağışıklık sistemimiz için de olmazsa olmaz bir besindir. Vücudu serbest radikallere ve oksidatif strese karşı koruyan, kaslarımızı tamir eden en etkili antioksidandır. Ayrıca, vücudumuz için önemli başka bir antioksidan olan E vitamininin de yeniden oluşumunu destekler. Bizi nezleden, soğuk algınlığından, ateşten ve enfeksiyonlardan korur. Kemiklerimizi, dişlerimizi korur ve vücudun kendini yenileme yeteneğini güçlendirir. Yeterli dozda alınan C vitamini vücudu fit ve sağlıklı tutar.

Uzun süre C vitamini tüketiminizi koruyarak, kaybetmeye başladığınız fakat aslında derinlerde bir yerlere gizlenen güzelliğinizi tekrar kazanabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0