0

Çalışan bir anne olmak üzere misiniz?

Hem bebek hem de kariyer sahibi olmak imkansız değildir; fakat zorlu bir mücadele olabilir. Eğer organize değilseniz, siz, eşiniz ve bebeğiniz sürekli bir hareketlilik içinde olmak zorunda kalabilirsiniz. Bilmeniz gereken ilk şey: Ne kadar çabalarsanız çabalayın en iyi planınız bile eninde sonunda alt üst olabilir. Bu yüzden işleri akışına bırakmak bazen en büyük yardımcınız olacaktır.

Hayatınızın tüm rutini değişecek ve sizin bu değişimi kucaklamanız gerekiyor. Bazı kadınlar, bebek sahibi olunduğunda, iş hayatında meydana gelecek değişimleri göz önünde bulundurmazlar. Bebekten önce, ofiste saatlerce vakit harcadıktan sonra eve gelip projelerinizi bitirebilirdiniz. Bebek sahibi olmak elbette ki kariyerinizin sonu anlamına gelmez; fakat artık işlerin üstesinden gelebilmek için iş yapma tarzınızı değiştirmeniz gerekir.

Bu kariyer değişiminde hem annenin hem de babanın sorumluluk alması gerekiyor. İş hayatlarını yeniden gözden geçiren anne ve babaların ayrıca, bebeğin bakımını ve ev işlerini üstlenmek için de evde geçirecekleri vakti ayarlamaları da şarttır. Tüm bu ihtiyaçların bebek doğmadan önce ele alınması size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ebeveynlerin, bebek doğmadan önce ele almaları gereken bir başka konu da çalışılan şirket ve patronlar. İşyeriniz aile dostu bir yer mi? Firmanızın aile konuları hakkındaki ilke ve tutumları, patronunuzun bebekle ilgili olarak neler hissedeceğini öğrenmek ortaya çıkacak senaryoyu değerlendirerek önlem almak yararınıza olacaktır.

Aileniz sizin için eşsizdir. Bu nedenle iş ve aile konularındaki seçimlerinizde bunu da göz önünde bulundurun. Seçimlerinize karşı çıkacak birileri olsa da bunların sizin tercihiniz olduğunu ve aileniz için de en iyisini yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bebek doğduktan sonra esnek olmak ve önceliklerinizi yeni baştan ele almanız gerekebilir. Yaşamınızı yeniden düzene koymak ve bir denge sağlamak biraz zaman alacak.

İşin özü işiniz ve aileniz arasında canbazlık yapmak zorunda kalacağınız bir gerçek. Ama ne olursa olsun işleri yoluna koymanızı sağlayacak bir sistem keşfedebilir ve elinizden gelenin en iyisini yaparak işleri akışına bırakabilirsiniz. Mükemmelliyetçi olmaya çalışmayın ve en önemlisi yardım istemekten de çekinmeyin. Herşeyin 4-4’lük olmasını sağlayamazsınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0