0

Dünyada sudan sonra en fazla tercih edilen içeceklerin başında çay ve kahve geliyor. Bu iki içeceğin sağlığa olan etkilerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir!

Çay ve kahve bilinen faydaları yanında, bağımlılık yaptığı kanıtlanan ve belli zararları da olan bir içecektir. Bu yüzden, kahvenin bazı kişiler tarafından dikkat edilerek tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle; kalp, tansiyon, mide, migren rahatsızlıkları olan ve hamile olan  kişilerin bilhassa çay, kahve tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

Kahvenin Zararları Nelerdir?

*Kahvenin fazla tüketilmesi kalp ritmi üzerinde zararlı etkiler göstermektedir. Kalp ritim bozuklukları ve kalp çarpıntılarının yanı sıra daha sonrasında ileri düzeyde kalp hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
*Ülser ve gastrit gibi hastalıklara neden olmaktadır.
* Kahvenin içinde yer alan bileşenler,  beyinde yer alan hücreleri etkilimekte ve bu yüzden migren ağrılarının oluşmasına ve artmasına sebep olarak gösterilmiştir.
* Yapılan araştırmalara göre; günde 3’ten fazla kahve tüketiminin, kadınlarda doğurganlık oranının azalttığı belirtilmiştir.
*Kansızlık ve demşr eksikliğinin de başlıca nedeni olarak ‘’kahve’’ gösterilmektedir.

Çayın Zararları Nelerdir?
Yapılan araştırmalar sonucunda çayon, günde 1-2 bardağının yararlı ama fazlasının zararlı olduğu tespit edilmiştir. Başlıca rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklar da ne yazık ki sağlığımızı tehlikeye atmaktadır.

Nedir Bu Rahatsızlıklar?

Şiddeti baş ağrısı, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, titremeler, uykusuzluk ve sinir bozukluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden,  yüksek tansiyon ve şeker, sinir, kalp ve mide rahatsızlıkları olan  hastaların  kesinlikle 1-2 bardaktan fazla çayın tüketimemesi gerektiği belirtilmiştir.

Sağlıklı bir yaşam için çay ve kahve tüketimine daha çok dikkat etmeli ve mğmkğn olduğu sürece az tüketmeye özen göstermeliyiz!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0