0

Cephe giydirmeBina veya bir evi gösteren şey dış cephesidir. Evin dış cephesi sizin ilk izleniminizi belirler; ve ilk farkedeceğiniz eski veya hasarlı olup olmadığıdır. Eğer evinizin cephesi böyle görünüyorsa içine dair de yanlış mesajlar vereceği için ev restorasyonu vb. gibi iyileştirmeler için işe cephe giydirme ile başlamak iyi bir tercih olacaktır. Bir kez siding (cephe giydirme) araştırmalarına başladığınız zaman da piyasada kafanızı karıştırabilecek pek çok alternatif olduğunu farkederek şaşırabilirsiniz.

En yaygın kullanılan cephe giydirme seçenekleri vinil siding, ahşap siding ve fiber cement sidingtir. Her birinin kendine has avantaj ve dezavantajları bulunur.

Günümüzde en çok kullanılan cephe giydirme türü Pak veya PVC siding olarak da bilinen “vinil siding“tir; ve fiyatı da göreceli olarak uygundur. Ev için fazla bütçe ayırmak istemeyenlerin de ilk tercihi dolayısıyla vinil olmaktadır. Uygun fiyatının yanı sıra vinilin 50 yıllık ömrünün bulunması ve gerek renk gerekse desen olarak da pek çok çeşidinin bulunması tercih sebeplerindendir. Dahası vinil boya vb. gibi ekstra bakım da istemeyen bir üründür.

Diğer taraftan vinil hava koşullarından etkilenen bir malzemedir. Vinil sidingte meydana gelen hasarın onarılması da kolay değildir. Kendine özel izolasyon özelliklerinin bulunmaması nedeniyle uygun bir izolasyon malzemesinin bulunması ekstra bir çaba gerektirir. Ayrıca bu pek de çevre dostu bir işlem değildir.

Ahşap siding ise geridönüşümlü bir ürün olduğu için daha çevreci bir seçim olacaktır. Zira ahşap yenilebilir bir kaynaktan üretilmektedir. Ahşap sidingte en çok tercih ve tavsiye edilen hammadde sedir ağacıdır. Sedir doğal bir görünüm sunmasının yanında pek çok değişik tonla da renklendirilebilir. Ahşap cephe giydirme sunduğu kendine has izolasyon sayesinde hem soğutma için hem de ısıtma için ödediğiniz fatura tutarlarını düşürebilir ve uzun ömürlüdür. Hasar durumunda kolaylıkla onarılabilmesi de cabası…Tüm giydirmeyi baştan tamir etmeye gerek kalmadan sadece hasar görmüş bölge elden geçirilebilir.

Ahşap cepheleme biraz daha özenli bir bakım gerektirir. Yaklaşık her 5 senede bir boyanmaya ihtiyaç duyar. Doğal malzemeden üretilmiş bir ürün olduğu için küflenme ve yosunlanmaya karşı tetikte olmanız gerekir. Aksi halde giydirmenin zarar görmesine neden olurlar.

Uzun ömürlü diğer bir sistem de fiber cement cephelemedir.  Genellikle ahşaptan daha ucuzdur ve ahşap görünümünde olacak şekilde alçı veya taş malzemeden yapılabilir. Yıllarca kullanılabilirliğinin yanı sıra yangına karşı da dirençlidir. Fiber cement maintenance is normally low.

Fiber cement profesyonel bir uygulama ve bazen boyama gerektirir. Fiber cementin giydirilmesi için mutlaka daha önce bu malzemeyi giydirmiş deneyimli ustalar tercih etmelisiniz. Doğru uygulanmış bir giydirme malzemeden en iyi sonucu alabilmeniz için şarttır.

Evinize ve zevkinize uygun farklı seçenekler için de bu işi yapan firmalardan danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. Yaşadığınız bölgenin iklim şartları da cepheleme sistemi seçiminizi etkileyecektir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0

One Comment

Comments are closed.