0

Cilt Kanseri Nedir?

Deriye rengini veren melanin pigmentleri, melanosit denilen cilt hücreleri tarafından üretilir. Melanosit tarafından üretilen hücrelerin kontrolsüz şekilde bölünmesi sonucu cilt kanseri sorunu ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde en yayın kanser türlerinden biri olan cilt kanseri, gösterdiği belirtileri uzmanlara danışarak bir tedavi modeli belirlenerek ona göre hareket edilmelidir. Tedaviye geç başlanılması sonucu ölümcül olabilen bu hastalığın, ilk evresinde tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Vücutta ortaya çıkan yaralar ve yaraların sık sık tekrarlaması
  • Vücutta görülen benlerin sayısının artması
  • Vücutta görülen benlerin boyutunun değişmesi
  • Kahverengi veya kırmızı lekelerin görülmesi
  • Kabuksu, kanamalı lezyonlar

Tedavi Yöntemi

Tedavi yöntemi kanserin ulaşmış olduğu evrelerine göre belirlenmektedir. Öncellikle Cerrahi müdahale sonrası kemoterapi, immunoterapi ve radyoterapi uygulanır.

Cilt Kanseri Nasıl Başlar?

Ciltte oluşan kanser, deri hücrelerinin DNA’sına zarar ve cilt kanseri başlar. Uzun süre Güneş ışığına maruz kalmak bu durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir, Güneş ultraviyole ışınlarının başlıca kaynağıdır.

Solaryumlarda bulunan UV ışığında kanserli hücrelerin ortaya çıkmasında etkisi olduğu söylenebilir. Fazla derecede UV ışınına maruz kalmak cildimizde melanom dahil birçok cilt kanserinin görülme riskini artırmaktadır.

Cilt Kanseri Yayılır Mı?

Deri kanserlerinin en kötü huylusu melanom olarak adlandırılmaktadır. Melanom tüm deri kanserlerinin yüzde 4’ünü oluşturmaktadır. Melanom dışında ciltte oluşan diğer kanser türlerinin diğer bölgelere yayılımı çok nadir gözükürken, melanomlar ise diğer çevre dokulara ve vücudun farklı bölgelerine yayılabilmektedir.

Cilt Kanseri Kimlerde Görülür?

En çok risk altında olanlar açık tenliler, ciltlerinde kolayca çillenme olanlar, çok fazla sayıda beni olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta olması, ailesinde cilt kanseri bulunanlar, açık havada fazla zaman geçirenler, ekvatora yakın bölgelerde, yüksek rakımlı veya yıl boyunca yoğun güneş ışığına maruz kalan kişilerde görülmektedir.

Cilt Kanseri Ne İyi Gelir?

Kateşin ve polifenolleri içeren yeşil ve siyah çay, biberiye, kekik, nane, kakao ve sarımsak cilt kanserinin gelişimini azaltmada faydalıdır.

Luteinden zengin ıspanak, lahana, bezelye, Brüksel lahanası, kabak, Antep fıstığı, brokoli, yumurta sarısı ve şeftali cilt hücrelerini korur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0