0
Cilt kuruluğu için doğal kür

Cilt kuruluğu için doğal kürCilt kuruluğu çoğunlukla kışın, ani hava değişiklikleri nedeniyle meydana gelir. Dışarıda havanın çok soğuk, içeride ise çok sıcak olması cildimizin nemliliğini azaltır.

İnsan vücudunun en büyük organı olan ve en çok dikkat edilmesi gereken bölgesi olan cilt kan dolaşımının ve salgı bezleri aktivitesinin de en az olduğu bölgesidir.

Dermis, epidermisin altında bulunan ve bağ dokularından oluşan cilt katmanıdır ve bedenimizden gelen gerilim ve baskı için tampon görevi görür. Dermis tabakası, epidermise bazal zar ile sıkıca bağlıdır. Bu katmandaki kan dolaşımı cildin beslenmesini ve epidermiste olduğu gibi ölü hücrelerin atılmasını sağlar.

Diyüretik(idrar söktürücü), antispazmodik ve antihistaminler gibi belirli bazı ilaçlar cilt kuruluğuna neden olabilir. Cilt kuruması gibi ciddi komplikasyonlar şeker hastalarında özellikle ortaya çıkabilir. Beslenme yetersizliği, özellikle A ve B vitaminlerinin eksikliği, sistemik hastalıklar, güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak ve bazı tedavi yöntemleri de cilt kuruluğuna neden olan diğer faktörlerdir.

Cilt kuruluğu için düzenli bir şekilde yoğun yağ bazlı nemlendiriciler kullanmanız gerekir. Ayrıca her gün yeterli miktar da su içmek de şarttır. Banyo masaj yağınızı ve nemlendiricilerinizi günlük olarak uygulamaya devam edin.

Gelelim doğal kürümüze…Öncelikle abur cuburdan uzak durup taze meyve ve sebzeye ağırlık verdiğiniz takdirde 30 gün içinde gözle görülür etkilerini fark edeceksiniz. Her gün mutlaka organik bir elmayı kabuğuyla birlikte yiyin ve temel yağ asitleri içeren yiyecekleri tüketmeye gayret edin. İyi bir cilt her zaman iyi bir sindirim sistemi ile elde edilir.

Kuru cildiniz için en iyi sonucu hindistan cevizi yağı ile alacaksınız. Akşamları makyajınızı temizlerken hindistan cevizi yağı kullanın; gece boyunca cildinizi beslediğini hissedeceksiniz. Eğer yapabilirseniz günde birkaç defa ve yatmadan önce hindistan cevizi yağı kullanmak daha hızlı sonuçlar verebilir.

Cildinizi her gün temizleyin. Aksi halde patojen organizmaların gelişmesi için ideal bir ortam yaratmış olursunuz. Cildimiz dış tehditlere açık olduğundan pek çok ortam ve hastalıktan etkilenebilir.

Eğer cilt kuruluğunuz uyumanızı engelleyecek kadar ciddi boyutlardaysa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0