0

Cilt kuruluğu, cildin en yüzeyel tabakası olan epidermiste uygun miktarda su bulunmamasıyla karakterize çok yaygın bir cilt sorunudur. Cilt kuruluğu genellikle eller, dirsekler, göz kapakları ve dudaklarda görülmektedir.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Kuru hava koşullarına, sıcak suya ve bazı kimyasallara maruz kalmak cildin kurumasına neden olabilir. Yeterli sıvının alınmaması, uzun süreli sıcak suda banyo edilmesi,  sabun, deterjan veya şampuan vb . katkı maddelerin kullanımı da cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Ciltte kaşıntı ve kaşıntıya bağlı pütürlü bir görünüm oluşması, kızarıklar ve döküntülerin başlaması, deri çatlaklarının meydana gelmesi  ve çatlaklara bağlı deri üzerinde kanamalar olması cilt kuruluğu belirtileridir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenebilir?

Bol bol sıvı tüketmeli, mümkün oldukça günde en az 2,5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Cildinizin nemli kalmasını sağlamak için nemlendirici vb. gibi sağlıklık ürünler kullanmaya çalışmalısınız. Soğuk havalarda daha çok dikkat etmeli, soğuğa karşı önleminizi almanız gerekmektedir. Cildinizi korumak açısından günde iki günde bir banyo yapmanızı tavsiye ederiz. Daha fazlası cildin yıpranmasına ve daha çok kurumasına neden olmaktadır.

Bu önlemler karşısında hala cilt kuruluğunuz devam ediyorsa ve bu durumdan şikayetçi iseniz en yakın zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü cilt kuruluğu başlığı altında sağlıksal sorunlarınız ortaya çıkabilir. Sağlığınız açısından ihmal etmemeli, erken tanı ile tedavinize başlamalısınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0