0

Cilt Lekeleri Neden Olur? 

Cilt lekeleri cildimize rengini veren melanin pigmentinin düzensiz olarak çoğalması ya da azalması neticesinde oluşan lekelerdir diyebiliriz.

Pigmentler dışında aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, hamilelik, kimyasal sıvılara maruz kalma vb. durumlarda gözükebilir. Örneğin doğum lekeleri zararsız bir yapıya sahip olsa da bu durum her leke için söz konusu değildir. Ciltte oluşan koyu ya da açık renkli lekeler zamanla genişleyerek tüm vücudu sararak cilt kanseri riskini artırabilir.

Cilt Lekeleri Hangi Uzuvlarda Daha Çok Görülür?

Cilt lekelerinin oluşum sürecine bağlı olarak görüldüğü bölgeler de değişebilir fakat en çok yüz, kollar, göğüs ve sırt bölgelerinde sıkça rastlanmaktadır.

Cilt Lekeleri Türleri Nelerdir?

Sivilceler ve Siyah Noktalar: 

Genellikle ergenlik döneminde cildin alt tabakasında ki yağların fazla olmasıyla meydana gelir. Ucu beyaz veya kırmızı şekilde vücudun her bölgesinde çıkabilir. Siyah nokta ise küçük ve siyah başlıdır o da tıpkı sivilce gibi her bölgede çıkabilir. Sivilce ve siyah noktaları sıkmamak cilt sağlığı için altın kuraldır.

Çiller:

Çiller genellikle zararsız olarak sınıflandırılan cilt lekeleridir. Kızıl ya da açık tenli kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Melanosit hücrelerin bir bölgede yoğunlaşması ile ortaya çıkarlar. Genetik olarak ya da güneşe maruz kalarak ortaya çıkarlar. Çiller çocukluk çağında ortaya çıkmaya daha çok meyilli olsalar da yetişkinlik dönemlerinde de görülebilir.

Yüz, eller, kollar, göğüs ve bacaklarda daha çok rastlanır ve küçük kahverengi ya da kırmızı renkli lekelerdir.

Güneş Lekeleri:

Güneşe maruz kalmakla ortaya çıkan güneş lekeleri, deride kalıcı hasarlar verebilir. Koyu kahverengi tonlarda ve büyük parçalardan oluşan leke türleridir.

Vitiligo:

Vitiligo, Melanosit hücrelerinin ölmesi ya da yetersiz kalmasıyla oluşan süt beyazı tonundaki lekelerdir. Deride pigment kaybına yol açar. Halk ağzında alaca hastalığı olarak bilinir. Kesin bir nedeni olmamakla birlikte her 100 kişiden 1’ inde görülür.

Melazma:

Güneşin en çok yoğun olarak nüfuz ettiği alanlarda görülmektedir. Siyah veya kahverengi lekelerden oluşmaktadır.  Burun, alın, dudak üstü ve boğazlarda sıklıkla görülmektedir. %90 oranında kadınlarda daha fazla görülen bir cilt hastalığı olsa da erkeklerde de görülme olasılığı vardır. Genetik, kozmetik kullanımı, güneş ışığı gibi nedenlerle ortaya çıkar. Hamilelerde de sıkça rastlanır ve oluşan lekeler için hamilelik maskesi adı ile bilinir.

Doğum Lekeleri:

Yeni doğan bebeklerde oluşan farklı ebatlara sahip kahverengi veya siyah, pembe tonlarında oluşan zararsız cilt lekesidir. Bedenin herhangi bir kısmında oluşabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba