0

Sağlık + formda olmak = iyi seks

Gençlik yıllarınız geçip gittiyse ve hormonlarınız artık geçmişteki kadar vahşi değilse bile, cinsel zevklerin sizin için bir anlamının kalmadığını göstermez bu. Aksine, çok daha olgun zevklerin dünyasına adım atıyorsunuz. Kendinizi eskisi kadar seksi bir kaplan gibi hissetmiyorsanız, o halde biraz egzersizle bu kaplanı uyandırmanın zamanı gelmiş demektir.

Çoğu zaman sağlıklı ve heyecanlı bir cinsel yaşamın sağlığımızın ne denli iyi olduğuna ve form durumumuza bağlı olduğunu unutuyoruz. Mesela sağlıklı bir kalbe sahip olmak, düşük kolesterol gibi durumlar cinselliğinizi sandığınızdan daha fazla etkiler. Sağlıklı ve sorunsuz çalışan bir kalp iyi kan akışı anlamına gelir. Bu da kaliteli bir cinsel birleşme için şarttır.

Kanıt: Arterioskleroz, yani damar sertleşmesinin cinsel işlev bozukluklarının en önemli nedenlerinden birini olduğunu biliyor muydunuz? Damar sertleşmesi ve daralmasına karşı, kardiyovasküler sisteminizi aerobik egzersizlerle güçlendirebilirsiniz. Böylelikle kan dolaşımınız da gelişecektir.
Elbette onun karşı cins olduğunu biliyorsunuz ama bunu düşünmemeyi tercih ediyorsunuz. Ve onun da tıpkı sizin gibi düşündüğünü umuyorsunuz. Bu türden bir arkadaşınız varsa, (varsa kız arkadaşı dışında) hiçbir şeyin bozamayacağı yakın bir ilişki dahilinde istediğiniz testosteron dozunu alabilirsiniz.

Seks ve egzersiz… erkekler

Orta yaşlı erkekler üzerinde gerçekleştirilen fiziksel ve cinsel çalışmalar, düzenli olarak spor yapan erkeklerin çok daha aktif bir cinsel yaşantı sürdüklerini göstermektedir.

Ancak bugüne dek koltuğunuzdan kalkmadıysanız, sizin için her şey bitmiş demek değil. Yalnızca 9 ay içinde düzenli bir egzersiz programıyla çok daha çekici ve yatakta çok daha iyi bir erkek olabilirsiniz. Cinsel problemler düzenli spor yapan erkeklerde çok daha ender olarak görülmektedir.

Seks ve egzersiz… kadınlar

Menopoz dönemine giren kadınlarda, düzenli spor ve egzersizin çok ciddi faydaları bulunur. Özellikle ani mod değişimleri çok azalır. Düzenli spor aynı zamanda estrojen seviyesini dengeler ve bu da menopozun birçok olumsuz sonucunu ortadan kaldırır.

Testosteron: seksin patronu

Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel arzunun testosteron seviyesine bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Testosteron seviyesi düşükse, cinsel arzu da aynı ölçüde düşüktür. Ancak düzenli spor ve iyi bir beslenme, testosteron açığını kapatarak cinsel yaşantıyı olumlu bir şekilde etkiler.

En büyük düşmanınız stres

Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, cinsel arzu üzerinde ciddi ölçüde olumsuz etkisi olduğu anlaşılan stresle daha kolay başaçıkabilirsiniz. Stres yalnızca cinsel arzuyu olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda birçok hastalığın da tetikletyicisidir. Düzenli spor stresten arınmayı kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Daha iyi bir seks için harekete geçin

Normalde spor yapmayan birisi olarak düzenli bir egzersiz programına geçmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bu konuda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Doktorunuz, sağlık ve form durumunuza bakarak, hangi egzersizlerin ve ne düzeyde bir egzersiz programının sizin için uygun olduğuna karar verecektir.

Formda olan kişiler için aerobik egzersizler

Fiziksel açıdan formunuz yerindeyse, haftada 3-4 kere, 20 ile 40 dakika arasında aerobik egzersizler yapmanızı öneririz. En uygun egzersizler yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklettir.

Formda olmayan kişiler için aerobik egzersizler

Formda değilseniz ve düzenli spor yapmıyorsanız, merdiven inip-çıkma, bahçe işleri ve ev işleri gibi gündelik rutinlerinizi birer egzersize dönüştürebilirsiniz.

Esnek kaslar ve çeşitli cinsel pozisyonlar için esneme egzersizleri

Her egzersizin ardından esneme egzersizleri yapmak çok önemlidir çünkü egzersizin hemen ardından kaslarınız halen sıcak durumdadır. Eşinizi de bu konuda bilgilendirebilir ve harekete geçirebilirsiniz. Ona bunun ne denli önemli olduğunu söyleyin. Bu arada seks sonrasına birlikte esneme egzersizleri yaparsanız, bu ilişkinizi daha da güçlendirebilir.

Eşinizle birlikte yapabileceğiniz 2 basit esneme egzersizi
  • Yüzleriniz birbirine bakacak şekilde yere oturun, ayaklarınız da birbirine dokunsun. İleri doğru esneyerek eşinizin avuçlarına dokunun. Yavaşça geri esneyin ve bu esnada eşiniz ileri doğru esnesin. Bu egzersizi 15-30 saniyelik setler halinde yapabilirsiniz. Kısa bir mola sonrasına egzersizi yeniden yapabilirsiniz. Yavaş ve sakin olun, hızlı hareketler yapmaya kalkmayın.
  • Gene yüzleriniz karşılıklı gelecek şekilde ayağa kalkın; aranızda bir metre kadar bir mesafe olsun. Nazik bir şekilde birbirinizin elini tutun. Ayaklarınız 90 dereceye gelene dek yavaşça eğilin ve 30 saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra yavaşça kalkın. Egzersizi 3 kez tekrarlatyın. Kaslarınız esneklik ve güç kazandıkça pozisyonu 60 saniye de koruyabilirsiniz.

Egzersizlerin ve cinsel yaşamınızın keyfini çıkarın!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0