0

Cinsel Zekanız Kaç?

IQ (intelligence quotient / entellektüel zeka) ve EQ (emotional quotient / duygusal zeka) kavramlarının ardından şimdi de SQ (sexual quotient / cinsel zeka).

100 yıl kadar önce, bir İngiliz adam evliliklerinin ilk gecesinde karısına sorar: “Tatlım, hamile kalmış olabilir misin acaba şimdiden?” Kadın şaşırır: “Tatlım, nasıl bir soru bu şimdi?” Adam bezgindir: “Yani, eğer öyleyse, şu anlamsız güreşi keseceğim de ondan…”

Günümüzde bu adamın cinsel zekası hesaplansaydı, muhtemelen adam “cinsel idiot” olarak etiketlenirdi.
Erkek ve kadınlarda cinsel davranışların incelendiği bilimsel alanda en son önemli keşif, SQ, yani cinsel zeka katsayısı hakkında bilginiz var mı?

IQ, EQ ve SQ

IQ (intelligence quotient / entellektüel zeka) ve EQ (emotional quotient / duygusal zeka) kavramlarının ardından, günümüzde SQ (sexual quotient / cinsel zeka) kavramı da bizi ilgilendiren bir gerçek halini almış durumda. Bu kavramları kısaca açıklayalım:

  • IQ (intelligence quotient / entellektüel zeka): Farklı durumlarda sorun çözme yetisi olarak düşünülebilir.
  • EQ (emotional quotient / duygusal zeka): Duygusal konularda sorun çözme yetisidir.
  • SQ (sexual quotient / cinsel zeka): Yukarıdaki iki kavrama benzer şekilde, iki kişi arasındaki cinsel iletişimle ilintili sorunları çözme yetisinin yanında, kişinin kendi cinsel konumlanması olarak değerlendirilebilir.

Basit bir şekilde ortaya koyacak olursak, cinsel zeka, cinsel yaşantımızı mümkün olan en sağlıklı ve zengin şekilde geçirebilme yetimizdir. 

Hayatta zeki birisi misiniz? Peki ya sekste?

Kişinin kariyeri, diğerleriyle ilişkileri ve yatakta nasıl olduğu arasındaki dengeni sağlanması, mutluluğa giden yol olarak düşünülebilir. Ancak bu ideal çok nadiren sağlanır. Genellikle söz konusu olan, dengesizliktir. Bir açıdan başarılı olan kişinin, diğerinde başarısız olması sıklıkla görülen bir durumdur.

Harikulade bir zekaya sahip bir akademisyen, duygusal ve cinsel zekasının düşüklüğü nedeniyle insanlarla ilişkilerinde tam bir cahil olarak nitelendirilebilir ve yatakta da tam bir “aptal” olabilir.

Bazen tek gereken sekse hazır olmaktır…

Çok yakın zamanlara dek, kişinin cinsel zekasının ne olduğu hiç önemli değildi; daha doğrusu, böyle bir kavram bilinmiyordu bile. Toplum erkeklere ve kadınlara önceden kesin bir şekilde belirlenmiş roller veriyordu ve sizden beklenen, bu rollere uymaktı. Ön sevişme ve yakınlığın olmadığı, görev bilinciyle yapılan bir birleşme.

Bu birleşmede, erkek tatmin olup rahatlar ve ardında da tatminsizlik içinde yatan bir kadın bırakırdı. Kadın tatminsizliğini ortaya koymak istemez, hatta buna izni de olmazdı.

Günümüzde ise kadınlar da seksten keyif almak istiyor…

Neyse ki yukarıda özetini verdiğimiz korkunç zamanlar geçti. Kadınlar da erkeklere eşit durumda ve hayatın her alanında olduğu gibi, seksten de erkek kadar keyif almak istiyor. Aynı zamanda, bilim adamlarının cinsel zeka kavramıyla açıkladığı ve ilişkide hem kadının hem de erkeğin yetenek ve becerilerini karşılıklı olarak sunduğu modern ilişki biçimi gelişmeye devam ediyor..

Cinsel zekası yüksek bir insan…

Cinsel zekası yüksek bir insan cinsellik hakkında kapsamlı bilgiye ve hem arzularını tanımlama hem de bu arzuları ifade ederek hayata geçirme yeteneğine sahiptir. Yatağın dışında bu kişi eşiyle seks hakkında nazik bir şekilde konuşur ve öğrendiği her şeyi nasıl pratiğe dökeceğini de bilir. “Bu konuda konuşulacak ne var ki?” türünden kestirip atmalar geçmişte kalmıştır.

Cinsel zeka nasıl ölçülür?

Cinsel zeka erkek organının ne denli sertleşebildiği, ulaşılabilen orgazm sayısı ya da birleşme sıklığı ile hesaplanan bir değer değildir kesinlikle. Beceri, yetenek ve kavrayışa dayanan cinsel zeka, tıpkı entellektüel ve duygusal zeka gibi, çeşitli psikolojik testlerle hesaplanır.Tıpkı IQ sınıflandırmasında geçerli olduğu gibi, cinsel zekada da kişiler “ortalama”, “ortalama-üstü” ve “geri zekalı” olarak nitlendirilebilir.

SQ farkı ne anlama gelir?

Cinsel zekası yüksek insanlar, cinsel anlamda geri zekalı olarak nitelendirilebilecek kişilere nazaran seksten çok daha fazla keyif alır ve ereksiyon problemi ya da anorgazmi (orgazma ulaşamama) gibi sorunlarla çok daha az karşılaşırlar.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0