0

Çocuğun başarısında iç disiplin, verimli ders çalışma becerileri, etkin dinleme becerisi, motivasyon ve kişisel özellikler gibi etkenler önemli rol oynar. Bu roller çocuğun başarma isteğini, hevesini canlandırmak için onun sınırlarına ve sorumluluklarına saygı duymakla başlamaktadır. Her daim çocuğunuzun başaracağına inanmalı ve bu konuda ona güven vermelisiniz. Çocuğunuza  karar verme fırsatı sunmalı, yeterli başarıyı gösteremediğinde de onu yargılamadan dinlemeyi bilmelisiniz.

Her çocuğun geleceğe karşı bir hayali, umutlarla dolu yaşamasını istediği dilekleri vardır. Ve istekleri yolunda ilerlemek isterler. Bu yüzden aile bireylerinin her birinin yargılamadan dinlemesi, çocuklarınızın kurduğu hayal ve umutların gerçekçi olması yönünde onları desteklemeniz çok önemlidir. Bu destek çocuğunuzla aranızda ki bağı, güveni kuvvetlendirecek ve daha da başarılı olmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun  kendi başarısından sorumlu olduğunu hissetmesi için yaptıkları çalışmaların başkalarının değil, kendi geleceği için önemli olduğunun farkında olması gerekmektedir. Bu yüzden çocuğunuza aile büyükleri olarak rehberlik ederek  aldıkları her kararda, çıktıkları her yolda sorumluluk bilincinin artmasını sağlayarak, kendine olan güvenlerini kazanmasını sağlamalısınız.

Daima iletişim halinde olarak, onları dinleyerek, yanlışları görmelerini ve bu yanlışları kabul etmelerine yardımcı olmanız çocuğunuzun bakış açısını ve analiz gücünü kazanmasına yardımcı olacak,  aile olarak vereceğiniz her destek, çocuğunuzun başarısının artmasını sağlayacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0